Cel mai bun detergent ecologic pentru rufe 2026
Am ales 5 dintre cele 130 produse de tip detergent ecologic pentru rufe vândute în 2 magazine partenere, de la 18,77 lei. Pentru majoritatea, cel mai bun detergent ecologic pentru rufe este un lichid universal sau pentru rufe colorate în bidon de 2-5 l, la sub 32 lei litrul. Variantele sensitive fără parfum sunt pentru piele sensibilă și bebeluși, iar praful la 10 kg este cel mai ieftin pe spălare.
Selecția noastră de detergent ecologic pentru rufe
1. Cel mai mic preț pe litru la format de casă (2 l)Detergent Lichid Pentru Rufe Albe Si Colorate Cu Lavanda Bio 2L
2 magazine
de la 59,71 lei la 2 magazine · 29,86 lei/l
Detergent lichid pentru rufe cu lavandă Sonett 2 l costă 60 lei la Vegis și 67 lei la Biomag, adică 30 lei litrul, cel mai mic preț pe litru dintre sticlele de până la 2 l din tabel. Sonett declară surfactanți din plante, săpun din ulei vegetal bio și ulei esențial de lavandă; fără enzime și înălbitori optici.
Vezi la VegisCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
2. Sensitiv, fără parfum, pentru piele sensibilăDetergent Lichid Pentru Rufe Albe Si Colorate Sensitive Bio 2L
2 magazine
de la 62,37 lei la 2 magazine · 31,19 lei/l
Detergent lichid pentru rufe sensitive Sonett 2 l este varianta fără parfum și fără uleiuri esențiale a aceluiași detergent, declarată pentru alergici și bebeluși, la 62-70 lei (31 lei litrul) la Vegis și Biomag. Există și la 5 l și 10 l, cu preț pe litru mai mic.
Vezi la VegisCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
3. Bidon de 5 l pentru rufe albe și colorate, același preț în ambele magazineDetergent lichid pentru rufe albe si colorate ecologic 5l Biolu
2 magazine
de la 152,93 lei la 2 magazine · 30,59 lei/l
Detergent lichid pentru rufe albe și colorate ecologic Biolu 5 l costă 153 lei atât la Biomag, cât și la Vegis, adică 30,6 lei litrul; Biolu declară certificare ecologică și surfactanți vegetali. Bidonul de 5 l acoperă 60-80 de spălări la dozajul de pe etichetă.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
4. Cel mai mic preț pe litru din tabel, bidon de 10 lDetergent lichid universal ecologic 10l Sonett
2 magazine
de la 250,49 lei la 2 magazine · 25,05 lei/l
Detergent lichid universal ecologic Sonett 10 l costă 250 lei la Vegis și 284 lei la Biomag, adică 25 lei litrul, cel mai mic preț pe litru din tabel. Este formatul pentru familii mari sau pentru cine împarte bidonul; se toarnă în sticle mici pe măsură ce se consumă.
Vezi la VegisCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
5. Praf de 10 kg pentru rufe albe la 60 °CDetergent Praf pentru Rufe Bio 10kg
2 magazine
de la 313,60 lei la 2 magazine · 31,36 lei/kg
Detergent praf pentru rufe ecologic Sonett 10 kg costă 314 lei la Vegis și 356 lei la Biomag, adică 31 lei kilogramul; praful conține înălbitor pe bază de oxigen declarat de producător, deci spală rufele albe la 60 °C mai bine decât lichidul. Cel mai ieftin pe spălare din tabel la dozajul de pe etichetă.
Vezi la VegisCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Etichetele sunt roluri bazate pe ce declară producătorul și pe prețul actual, nu punctaje dintr-un test. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia.
Fișa selecției: ce declară fiecare producător
- Tip declarat
- Lichid
- Destinație
- Universal, 30-60 °C
- Ambalaj
- 2 l
- Tip declarat
- Lichid
- Destinație
- Sensitiv, fără parfum
- Ambalaj
- 2 l
- Tip declarat
- Lichid
- Destinație
- Albe și colorate
- Ambalaj
- 5 l
- Tip declarat
- Lichid
- Destinație
- Universal
- Ambalaj
- 10 l
- Tip declarat
- Praf
- Destinație
- Universal, rufe albe
- Ambalaj
- 10 kg
| Produs | Tip declarat | Destinație | Ambalaj | Preț |
|---|---|---|---|---|
| Detergent Lichid Pentru Rufe Albe Si Colorate Cu Lavanda Bio 2L | Lichid | Universal, 30-60 °C | 2 l | de la 59,71 lei |
| Detergent Lichid Pentru Rufe Albe Si Colorate Sensitive Bio 2L | Lichid | Sensitiv, fără parfum | 2 l | de la 62,37 lei |
| Detergent lichid pentru rufe albe si colorate ecologic 5l Biolu | Lichid | Albe și colorate | 5 l | de la 152,93 lei |
| Detergent lichid universal ecologic 10l Sonett | Lichid | Universal | 10 l | de la 250,49 lei |
| Detergent Praf pentru Rufe Bio 10kg | Praf | Universal, rufe albe | 10 kg | de la 313,60 lei |
Cum am ales?
Nu am făcut teste de laborator și nici degustări: citim ce declară fiecare producător în fișa publicată de magazin și o punem lângă prețul viu. Fiecare etichetă din selecție este un rol bazat pe aceste fapte.
- Preț pe litru sau kilogram - Calculat din mărimea din titlu și prețul viu al magazinului. Criteriul principal la același tip de detergent.
- Destinație declarată - Universal, color, sensitiv, lână și mătase: din titlul produsului; nu am testat rezultatul spălării.
- Certificare ecologică - Toți detergenții din tabel sunt vânduți ca ecologici; certificarea (Ecocert, EU Ecolabel, Ecogarantie) o luăm din fișa magazinului.
- Disponibil în mai multe magazine - Detergentul vândut și la Biomag, și la Vegis are un preț verificabil și un link „compară prețurile” pe pagina lui.
Un produs care dispare din catalogul magazinului dispare și din această listă, și nu îl înlocuim niciodată cu unul asemănător fără să-i citim fișa.
Întrebări frecvente
Care este cel mai bun detergent ecologic pentru rufe pentru o familie?
Sonett lichid pentru rufe cu lavandă 2 l (Vegis, Biomag) la 30 lei litrul pentru spălări obișnuite, sau bidonul de 5 l al aceluiași producător dacă ai loc de depozitare. Pentru rufe colorate, Biolu 5 l albe și colorate la 30,6 lei litrul în ambele magazine.
Ce detergent ecologic aleg pentru bebeluși și piele sensibilă?
Sonett lichid sensitiv 2 l (Vegis, Biomag), fără parfum și fără uleiuri esențiale, declarat pentru alergici; există și în bidon de 5 l și 10 l, mai ieftin pe litru.
Praf sau lichid ecologic?
Praful Sonett de 10 kg (Vegis, Biomag) este alegerea pentru rufe albe la 60 °C și pentru cine spală mult: 31 lei kilogramul, cu un dozaj de 60-100 g pe spălare. Lichidul este mai potrivit la 30 °C și pentru haine închise la culoare.
Cum a fost făcută această selecție?
Citind fișele de produs publicate de magazinele partenere (tip, destinație, mărime, certificare) și comparându-le cu prețul pe litru viu. Nu am făcut teste de spălare: etichetele sunt roluri bazate pe fapte declarate, nu punctaje.
Date asociate pe listacumparaturi.ro
Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.
Vrei să vezi toate produsele?
Comparația completă listează cele 130 produse de tip detergent ecologic pentru rufe din magazinele noastre, cu prețul pe litru.
Surse
- Regulamentul (CE) 648/2004 privind detergenții
- Decizia (UE) 2017/1218 - criteriile EU Ecolabel pentru detergenții de rufe
- Fișele de produs publicate de magazinele partenere (2 magazine) - datele declarate de fiecare producător, citite live din catalog.
- Toate sursele de date ale listacumparaturi.ro
