Lista de Cumpărături - Lista ta de cumpărături online
Comparație de prețuri
Actualizat la 26 septembrie 2026 · prețuri din ultimul import

Ulei de cocos: comparație de prețuri pe litru

Comparăm 57 produse de tip ulei de cocos vândute în 4 magazine partenere, de la 7,03 lei. Uleiul de cocos există în două tipuri: virgin (presat la rece, cu gust și miros de cocos) și dezodorizat sau RBD (rafinat, neutru, pentru gătit), iar diferența de preț stă în tip, în certificarea bio și în mărimea borcanului, prețul pe litru fiind cu 30-50 % mai mic la 1 l decât la 200 ml.

Uleiul de cocos este solid sub 24 °C și conține aproximativ 90 % grăsimi saturate, mai ales acid lauric; de aceea rezistă bine la prăjit. Varianta virgin, presată la rece din pulpa proaspătă, păstrează gustul și mirosul de cocos; varianta dezodorizată (RBD: rafinat, albit, dezodorizat) este neutră și mai ieftină, potrivită pentru gătit fără gust de cocos. Uleiul MCT este un derivat fracționat, lichid, și nu intră în acest tabel.

Tabelul citește live toate uleiurile de cocos din magazinele partenere (Vegis, Biomag, Prăvălia Noastră, Aronia Charlottenburg), excluzând uleiul MCT, produsele cosmetice și chipsurile prăjite în ulei de cocos, și calculează prețul pe litru din mărimea scrisă în titlu. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin.

Cel mai bun ulei de cocos 2026: selecția noastră

5 produse alese după ce declară producătorul și după preț, cu fișă comparată și întrebări frecvente.

Vezi selecția

Toate produsele de tip ulei de cocos din magazinele noastre (primele 30 din 57)

Un rând pentru fiecare produs (același cod de bare în mai multe magazine apare o singură dată, cu magazinul cel mai ieftin). Întâi cele vândute în mai multe magazine, apoi după prețul pe litru când ambalajul îl indică.

Ulei de Cocos RBD Ecologic/Bio 5L
Magazin
2 magazine
Preț
de la 237,80 lei
Per litru
47,56 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de Cocos RBD Ecologic/Bio 1L
Magazin
2 magazine
Preț
de la 55,10 lei
Per litru
55,10 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de Cocos RBD Ecologic/Bio 750ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 45,93 lei
Per litru
61,24 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de Cocos RBD Ecologic/Bio 500ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 30,66 lei
Per litru
61,32 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos extravirgin BIO presat la rece 1000 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 65,18 lei
Per litru
65,18 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos dezodorizat bio 1000ml Dragon Superfoods
Magazin
2 magazine
Preț
de la 70,72 lei
Per litru
70,72 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos dezodorizat pentru gatit bio 875ml Biona
Magazin
2 magazine
Preț
de la 68,00 lei
Per litru
77,71 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de Cocos Extravirgin Presat la Rece Ecologic/Bio 200ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 16,21 lei
Per litru
81,05 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos dezodorizat pentru gatit bio 610ml Biona
Magazin
2 magazine
Preț
de la 52,27 lei
Per litru
85,69 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos dezodorizat bio 300ml Dragon Superfoods
Magazin
2 magazine
Preț
de la 25,89 lei
Per litru
86,30 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos dezodorizat pentru gatit bio 470ml Biona
Magazin
2 magazine
Preț
de la 45,25 lei
Per litru
96,28 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos virgin presat la rece bio 1 l Dragon Superfoods
Magazin
2 magazine
Preț
de la 107,17 lei
Per litru
107,17 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos bio presat la rece 1000ml/920g Obio
Magazin
2 magazine
Preț
de la 99,47 lei
Per litru
108,12 lei/kg
Vezi la Biomag
Ulei de Cocos Extravirgin 100% Natural și Ecologic 500ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 56,10 lei
Per litru
112,20 lei/l
Vezi la Aronia Charlottenburg
Ulei de Cocos Virgin Ecologic/Bio 450ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 51,35 lei
Per litru
114,11 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos virgin presat la rece bio 300ml Dragon Superfoods
Magazin
2 magazine
Preț
de la 36,27 lei
Per litru
120,90 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos premium dezodorizat pentru gatit bio 200ml Dr. Goerg
Magazin
2 magazine
Preț
de la 30,59 lei
Per litru
152,95 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos virgin presat la rece bio 800g Biona
Magazin
2 magazine
Preț
de la 125,79 lei
Per litru
157,24 lei/kg
Vezi la Biomag
Ulei de cocos virgin, eco - 400 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 66,36 lei
Per litru
165,90 lei/kg
Vezi la Biomag
Ulei de cocos virgin presat la rece bio 400g Biona
Magazin
2 magazine
Preț
de la 67,40 lei
Per litru
168,50 lei/kg
Vezi la Biomag
Ulei de cocos virgin presat la rece bio 100ml Dragon Superfoods
Magazin
2 magazine
Preț
de la 17,22 lei
Per litru
172,20 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos virgin presat la rece bio 200g Biona
Magazin
2 magazine
Preț
de la 36,53 lei
Per litru
182,65 lei/kg
Vezi la Biomag
Ulei de cocos virgin, eco - 200 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 36,72 lei
Per litru
183,60 lei/kg
Vezi la Biomag
Ulei de cocos premium presat la rece bio 1000ml Dr. Goerg
Magazin
2 magazine
Preț
de la 193,96 lei
Per litru
193,96 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos premium bio 500ml Dr. Goerg
Magazin
2 magazine
Preț
de la 100,55 lei
Per litru
201,10 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de cocos premium presat la rece bio 200ml Dr. Goerg
Magazin
2 magazine
Preț
de la 46,13 lei
Per litru
230,65 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de Cocos (pentru Gatit) 1000ml/900g
Magazin
Vegis
Preț
44,71 lei
Per litru
49,68 lei/kg
Vezi la Vegis
Ulei de Cocos Dezodorizat pentru Gatit 500ml
Magazin
Vegis
Preț
34,50 lei
Per litru
69,00 lei/l
Vezi la Vegis
Ulei de Cocos Presat la Rece Ecologic/Bio 1L
Magazin
Vegis
Preț
78,64 lei
Per litru
78,64 lei/l
Vezi la Vegis

Vezi toată categoria Uleiuri

* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia; ordinea din tabel nu este un punctaj.

Ce diferență este între uleiul de cocos ieftin și cel scump?

Uleiul de cocos RBD bio Pronat de 1 l (Biomag, Vegis) costă 55-58 lei, adică cel mai mic preț pe litru din tabel; extravirginul presat la rece Pronat 1 l 65-69 lei, Dragon Superfoods dezodorizat 1 l 71 lei, iar uleiurile virgin de la Dragon Superfoods, Obio sau Dr. Goerg 100-190 lei litrul. Borcanele de 200 ml costă pe litru cu 30-50 % mai mult decât cele de 1 l.

Producătorii declară tipul (virgin/extravirgin sau dezodorizat), metoda (presat la rece), certificarea ecologică și uneori originea (Filipine, Sri Lanka). „Extravirgin” nu are definiție legală la uleiul de cocos, spre deosebire de uleiul de măsline, deci este o mențiune a producătorului.

Ulei de cocos virgin sau dezodorizat?

Virgin pentru gust: deserturi raw, granola, curry unde vrei aroma de cocos, și pentru uz cosmetic. Dezodorizat pentru prăjit, copt și gătit zilnic, unde gustul de cocos ar deranja; are aceleași grăsimi și același punct de fum (aproximativ 200 °C) și costă mai puțin pe litru.

Nutrițional nu este o grăsime „de slăbit”: 100 g aduc 900 kcal și aproximativ 85-90 g grăsimi saturate, iar recomandările europene limitează grăsimile saturate la sub 10 % din energie; se folosește ca orice grăsime de gătit, în cantități mici.

Întrebări frecvente

Care ulei de cocos este cel mai ieftin pe litru în magazinele noastre?

Uleiul de cocos RBD bio Pronat 1 l (Biomag, Vegis) la 55-58 lei litrul, urmat de Pronat RBD 750 ml și 500 ml la 61 lei litrul și de extravirginul presat la rece Pronat 1 l la 65-69 lei. Tabelul se actualizează cu fiecare import.

Ce înseamnă ulei de cocos RBD?

Rafinat, albit și dezodorizat: uleiul este tratat cu abur ca să-și piardă gustul și mirosul de cocos. Este la fel de stabil la prăjit ca uleiul virgin și mai ieftin; producătorii bio îl obțin fără solvenți, conform fișei.

Uleiul de cocos este bun pentru prăjit?

Da: grăsimile saturate îl fac stabil la 180-200 °C, atât virgin, cât și dezodorizat. Nu este însă mai sănătos decât uleiul de măsline sau de rapiță la prăjit; aduce mult mai multe grăsimi saturate.

De ce se solidifică uleiul de cocos?

Punctul de topire este de 24-25 °C, deci iarna este solid și vara lichid, fără să-și schimbe calitatea. Se păstrează la temperatura camerei, ferit de lumină, până la doi ani conform producătorilor.

Date asociate pe listacumparaturi.ro

Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.

Surse