Cafea boabe și măcinată: comparație de prețuri pe kilogram
Comparăm 46 produse de tip cafea boabe sau măcinată vândute în 2 magazine partenere, de la 47,26 lei. Cafeaua prăjită se vinde boabe sau măcinată, arabica pură sau amestec cu robusta, cu prăjire pentru espresso sau pentru filtru; diferența dintre pachete stă în origine (unică sau amestec), în certificările bio și fair trade și în prețul pe kilogram, care scade mult la pachetul de 1 kg.
Cafeaua prăjită diferă după specie (arabica, mai aromată și mai puțin amară; robusta, mai amară, mai multă cofeină și cremă la espresso), după origine (o singură țară sau amestec), după gradul de prăjire (espresso închis, filtru mediu) și după formă (boabe sau măcinată). Cafeaua măcinată își pierde aroma în câteva săptămâni de la deschidere, boabele țin luni.
Tabelul citește live toată cafeaua boabe și măcinată din magazinele partenere (Vegis, Biomag), excluzând capsulele, cafeaua instant, înlocuitorii din cereale și băuturile cu cafea, și calculează prețul pe kilogram din gramajul scris în titlu. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin.
Cea mai bună cafea boabe sau măcinată 2026: selecția noastră
5 produse alese după ce declară producătorul și după preț, cu fișă comparată și întrebări frecvente.
Toate produsele de tip cafea boabe sau măcinată din magazinele noastre (primele 30 din 46)
Un rând pentru fiecare produs (același cod de bare în mai multe magazine apare o singură dată, cu magazinul cel mai ieftin). Întâi cele vândute în mai multe magazine, apoi după prețul pe kg când ambalajul îl indică.
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 53,40 lei
- Per kg
- -
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 167,52 lei
- Per kg
- 167,52 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 84,17 lei
- Per kg
- 168,34 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 170,15 lei
- Per kg
- 170,15 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 191,96 lei
- Per kg
- 191,96 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 202,15 lei
- Per kg
- 202,15 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 58,09 lei
- Per kg
- 232,36 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 58,09 lei
- Per kg
- 232,36 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 60,43 lei
- Per kg
- 241,72 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 62,80 lei
- Per kg
- 251,20 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 64,88 lei
- Per kg
- 259,52 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 64,98 lei
- Per kg
- 259,92 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 76,59 lei
- Per kg
- 306,36 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 76,79 lei
- Per kg
- 307,16 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 78,77 lei
- Per kg
- 315,08 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 78,77 lei
- Per kg
- 315,08 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 85,04 lei
- Per kg
- 340,16 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 85,04 lei
- Per kg
- 340,16 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 219,97 lei
- Per kg
- -
- Magazin
- Vegis
- Preț
- 184,04 lei
- Per kg
- 184,04 lei/kg
- Magazin
- Vegis
- Preț
- 61,40 lei
- Per kg
- 245,60 lei/kg
- Magazin
- Vegis
- Preț
- 61,40 lei
- Per kg
- 245,60 lei/kg
- Magazin
- Vegis
- Preț
- 122,89 lei
- Per kg
- 245,78 lei/kg
- Magazin
- Vegis
- Preț
- 63,78 lei
- Per kg
- 255,12 lei/kg
- Magazin
- Vegis
- Preț
- 128,48 lei
- Per kg
- 256,96 lei/kg
- Magazin
- Vegis
- Preț
- 134,08 lei
- Per kg
- 268,16 lei/kg
| # | Produs | Magazin | Preț | Per kg | Cumpără |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ECO/BIO Cafea macinata 250ge "Appassionato" LaSelva | 2 magazine | de la 53,40 lei | - | Vezi |
| 2 | Cafea Espresso boabe, eco - 1 kg Dennree | 2 magazine | de la 167,52 lei | 167,52 lei/kg | Vezi |
| 3 | Cafea prăjită măcinată, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 84,17 lei | 168,34 lei/kg | Vezi |
| 4 | Cafea boabe Arabica si Robusta, eco - 1 kg Dennree | 2 magazine | de la 170,15 lei | 170,15 lei/kg | Vezi |
| 5 | Cafea BIO 100% arabica, 250g Caffe Salomoni | 2 magazine | de la 47,26 lei | 189,04 lei/kg | Vezi |
| 6 | Cafea boabe BIO Italian Espresso 1 kg Caffe Salomoni | 2 magazine | de la 191,96 lei | 191,96 lei/kg | Vezi |
| 7 | Cafea boabe expresso Cargado, 1000 g GEPA The Fair Trade Company | 2 magazine | de la 202,15 lei | 202,15 lei/kg | Vezi |
| 8 | Cafea espresso boabe, eco - 250 g Rapunzel | 2 magazine | de la 58,09 lei | 232,36 lei/kg | Vezi |
| 9 | Cafea Espresso macinata, eco - 250 g Rapunzel | 2 magazine | de la 58,09 lei | 232,36 lei/kg | Vezi |
| 10 | Cafea boabe Gourmet decofeinizata, eco - 250 g Lebensbaum | 2 magazine | de la 60,43 lei | 241,72 lei/kg | Vezi |
| 11 | Cafea Uganda boabe, eco - 250 g Lebensbaum | 2 magazine | de la 62,80 lei | 251,20 lei/kg | Vezi |
| 12 | Cafea BIO decofeinizata 250 g Caffe Salomoni | 2 magazine | de la 63,45 lei | 253,80 lei/kg | Vezi |
| 13 | ECO/BIO Cafea macinata fara cofeina, 250gr GEPA The Fair Trade Company | 2 magazine | de la 64,88 lei | 259,52 lei/kg | Vezi |
| 14 | Cafea Arabica delicata macinata, eco - 250 g Rapunzel | 2 magazine | de la 64,98 lei | 259,92 lei/kg | Vezi |
| 15 | Cafea bio boabe Nicaragua Pur, 250 g GEPA The Fair Trade Company | 2 magazine | de la 76,59 lei | 306,36 lei/kg | Vezi |
| 16 | Cafea bio macinata Peru pur, 250 g GEPA The Fair Trade Company | 2 magazine | de la 76,79 lei | 307,16 lei/kg | Vezi |
| 17 | Cafea Arabica boabe Columbia, eco - 250 g Rapunzel | 2 magazine | de la 78,77 lei | 315,08 lei/kg | Vezi |
| 18 | Cafea Arabica boabe Guatemala, eco - 250 g Rapunzel | 2 magazine | de la 78,77 lei | 315,08 lei/kg | Vezi |
| 19 | Cafea bio boabe Lake Kivu, 250 g GEPA The Fair Trade Company | 2 magazine | de la 85,04 lei | 340,16 lei/kg | Vezi |
| 20 | ECO/BIO Cafea Mexico Chiapas 250gr, macinata GEPA The Fair Trade Company | 2 magazine | de la 85,04 lei | 340,16 lei/kg | Vezi |
| 21 | Cafea bio boabe Kampala, 250 g GEPA The Fair Trade Company | 2 magazine | de la 92,88 lei | 371,52 lei/kg | Vezi |
| 22 | Cafea boabe bio cu aromă autentică din Uganda GEPA The Fair Trade Company | 2 magazine | de la 219,97 lei | - | Vezi |
| 23 | ECO/BIO Cafea boabe 1kg, Appassionato LaSelva | Biomag | 148,50 lei | 148,50 lei/kg | Vezi |
| 24 | Cafea Boabe Gourmet Clasic Ecologica/Bio 1kg LEBENSBAUM | Vegis | 184,04 lei | 184,04 lei/kg | Vezi |
| 25 | Cafea Gourmet Decofeinizata Ecologica/Bio 250g LEBENSBAUM | Vegis | 61,40 lei | 245,60 lei/kg | Vezi |
| 26 | Cafea Solea Espresso Macinata Decofeinizata Ecologica/Bio 250g LEBENSBAUM | Vegis | 61,40 lei | 245,60 lei/kg | Vezi |
| 27 | Cafea Boabe Artizanala Blend 84 Amestec Arabica si Robusta Ecologica/Bio 500g MORETTINO | Vegis | 122,89 lei | 245,78 lei/kg | Vezi |
| 28 | Cafea Espresso Boabe India Kaapi Kerala Ecologica/Bio 250g LEBENSBAUM | Vegis | 63,78 lei | 255,12 lei/kg | Vezi |
| 29 | Cafea Boabe Artizanala Naturae Ecologica/Bio 500g MORETTINO | Vegis | 128,48 lei | 256,96 lei/kg | Vezi |
| 30 | Cafea Boabe Artizanala Terrae 100% Arabica Ecologica/Bio 500g MORETTINO | Vegis | 134,08 lei | 268,16 lei/kg | Vezi |
Vezi toată categoria Cafea · Vezi toată categoria Ceai și infuzii
* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia; ordinea din tabel nu este un punctaj.
De ce variază prețul cafelei de la 170 la 300 lei kilogramul?
Pachetul de 1 kg de espresso boabe bio Dennree costă 168 lei kilogramul, Caffè Salomoni Italian Espresso 1 kg 192-202 lei, iar GEPA Cargado fair trade 1 kg 202-213 lei. La 250 g, aceleași categorii urcă la 190-260 lei kilogramul, iar cafeaua de origine unică (GEPA Guatemala, Lebensbaum Uganda, India Kaapi Kerala) la 250-305 lei.
Producătorii declară specia (100 % arabica sau amestec cu robusta), originea, certificările (bio, fair trade) și tipul de prăjire; gradul de prăjire și profilul de gust sunt descrieri pe care nu le verificăm.
Boabe sau măcinată, arabica sau amestec?
Boabele păstrează aroma până la măcinare, deci pachetul de 1 kg boabe este alegerea economică dacă ai râșniță; cafeaua măcinată se cumpără în pachete de 250 g și se consumă în 2-4 săptămâni. Arabica pură este mai dulce și mai acidă, amestecul cu robusta dă cremă mai densă la espresso și mai multă cofeină.
În tabel, coloana utilă este prețul pe kilogram: un pachet de 250 g la 65 lei costă cu 50 % mai mult pe kilogram decât pachetul de 1 kg la 170 lei al aceluiași producător.
Întrebări frecvente
Care cafea este cea mai ieftină pe kilogram în magazinele noastre?
Cafea Espresso boabe Dennree 1 kg (Biomag, Vegis) la 168 lei kilogramul, urmată de Cafea prăjită măcinată Dennree 500 g la 168 lei și Cafea boabe Arabica și Robusta Dennree 1 kg la 170 lei. La 250 g, Caffè Salomoni 100 % arabica este la 189-200 lei kilogramul. Tabelul se actualizează cu fiecare import.
Ce diferență este între arabica și robusta?
Arabica are mai multă aromă, aciditate și dulceață și mai puțină cofeină (1-1,5 %); robusta este mai amară, mai puternică (2-2,5 % cofeină) și dă cremă densă la espresso. Amestecurile italiene folosesc 10-30 % robusta pentru cremă; cafeaua de filtru este de obicei 100 % arabica.
Cât timp ține cafeaua după deschidere?
Boabele își păstrează aroma 4-8 săptămâni într-un recipient închis, la întuneric; cafeaua măcinată 2-3 săptămâni. Nu se ține în frigider (absoarbe mirosuri și umezeală); pachetul de 1 kg se împarte în recipiente mai mici.
Este cafeaua decofeinizată la fel de bună?
Procedeele moderne (CO2, apă) păstrează aroma aproape intactă; producătorii bio declară metoda fără solvenți. Lebensbaum Gourmet decofeinizată boabe 250 g și GEPA măcinată fără cofeină sunt la același preț pe kilogram cu cafeaua obișnuită de 250 g.
Date asociate pe listacumparaturi.ro
Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.
Surse
- Regulamentul (UE) 2018/848 privind producția ecologică și etichetarea produselor ecologice
- EFSA - avizul științific privind siguranța cofeinei (2015)
- Fișele de produs publicate de magazinele partenere (2 magazine) - datele declarate de fiecare producător, citite live din catalog.
- Toate sursele de date ale listacumparaturi.ro
