Lista de Cumpărături - Lista ta de cumpărături online
Selecție · 2026
Actualizat la 26 septembrie 2026 · prețuri din ultimul import

Cea mai bună cafea boabe sau măcinată 2026

Am ales 5 dintre cele 46 produse de tip cafea boabe sau măcinată vândute în 2 magazine partenere, de la 47,26 lei. Pentru majoritatea, cea mai bună cafea este una boabe, bio, în pachet de 1 kg la 170-200 lei kilogramul, măcinată acasă înainte de preparare. Pachetele de 250 g cu origine unică (Guatemala, Peru, India) costă cu 50 % mai mult pe kilogram pentru profil de gust, iar decofeinizata este la prețul cafelei obișnuite.

Selecția noastră de cafea boabe sau măcinată

  1. Cafea Espresso boabe, eco - 1 kg
    1. Cel mai mic preț pe kilogram, espresso boabe de 1 kg

    Cafea Espresso boabe, eco - 1 kg

    2 magazine

    de la 167,52 lei la 2 magazine · 167,52 lei/kg

    Cafea Espresso boabe Dennree 1 kg costă 168-169 lei la Biomag și Vegis, cel mai mic preț pe kilogram din tabel. Dennree declară amestec de arabica și robusta din agricultură ecologică, prăjit pentru espresso; pachetul de 1 kg se împarte în recipiente mici ca să-și păstreze aroma.

    Vezi la Biomag
    Compară prețurilePreț verificat 28 septembrie
  2. Cafea prăjită măcinată, eco - 500 g
    2. Măcinată la prețul pe kilogram al boabelor

    Cafea prăjită măcinată, eco - 500 g

    2 magazine

    de la 84,17 lei la 2 magazine · 168,34 lei/kg

    Cafea prăjită măcinată Dennree 500 g costă 84-85 lei la Biomag și Vegis, adică 168 lei kilogramul, același preț pe kilogram cu boabele de 1 kg ale aceluiași producător. Alegerea pentru cine nu are râșniță; pachetul de 500 g se consumă în 3-4 săptămâni de la deschidere.

    Vezi la Biomag
    Compară prețurilePreț verificat 28 septembrie
  3. Cafea BIO 100% arabica, 250g
    3. 100 % arabica la cel mai mic preț pe kilogram

    Cafea BIO 100% arabica, 250g

    2 magazine

    de la 47,26 lei la 2 magazine · 189,04 lei/kg

    Cafea BIO 100 % arabica Caffè Salomoni 250 g costă 47-50 lei la Biomag și Vegis, adică 189-200 lei kilogramul, cea mai ieftină arabica pură din tabel. Salomoni declară prăjire italiană și certificare ecologică; există și în format de 1 kg Italian Espresso.

    Vezi la Biomag
    Compară prețurilePreț verificat 28 septembrie
  4. Cafea boabe expresso Cargado, 1000 g
    4. Fair trade, boabe de 1 kg

    Cafea boabe expresso Cargado, 1000 g

    2 magazine

    de la 202,15 lei la 2 magazine · 202,15 lei/kg

    Cafea boabe espresso Cargado GEPA 1 kg costă 202-213 lei la Biomag și Vegis; GEPA declară certificare fair trade și ecologică și amestec de arabica din America Latină. Pachetul de 1 kg este cel mai ieftin format fair trade pe kilogram din tabel.

    Vezi la Biomag
    Compară prețurilePreț verificat 28 septembrie
  5. Cafea boabe Gourmet decofeinizata, eco - 250 g
    5. Decofeinizată boabe, la prețul cafelei obișnuite

    Cafea boabe Gourmet decofeinizata, eco - 250 g

    2 magazine

    de la 60,43 lei la 2 magazine · 241,72 lei/kg

    Cafea boabe Gourmet decofeinizată Lebensbaum 250 g costă 60-61 lei la Biomag și Vegis, adică 242 lei kilogramul, în același interval cu cafelele obișnuite de 250 g. Lebensbaum declară decofeinizare fără solvenți chimici și certificare ecologică.

    Vezi la Biomag
    Compară prețurilePreț verificat 28 septembrie

* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Etichetele sunt roluri bazate pe ce declară producătorul și pe prețul actual, nu punctaje dintr-un test. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia.

Fișa selecției: ce declară fiecare producător

Cafea Espresso boabe, eco - 1 kg
Specie / origine declarată
Arabica și robusta, amestec, ecologic
Formă
Boabe
Ambalaj
1 kg
Cafea prăjită măcinată, eco - 500 g
Specie / origine declarată
Amestec, ecologic
Formă
Măcinată
Ambalaj
500 g
Cafea BIO 100% arabica, 250g
Specie / origine declarată
100 % arabica, ecologic
Formă
Boabe
Ambalaj
250 g
Cafea boabe expresso Cargado, 1000 g
Specie / origine declarată
Arabica, amestec, fair trade, ecologic
Formă
Boabe
Ambalaj
1 kg
Cafea boabe Gourmet decofeinizata, eco - 250 g
Specie / origine declarată
Arabica, decofeinizată, ecologic
Formă
Boabe
Ambalaj
250 g

Cum am ales?

Nu am făcut teste de laborator și nici degustări: citim ce declară fiecare producător în fișa publicată de magazin și o punem lângă prețul viu. Fiecare etichetă din selecție este un rol bazat pe aceste fapte.

  1. Preț pe kilogram - Calculat din gramajul din titlu și prețul viu al magazinului. Criteriul principal la același tip de cafea.
  2. Specie și origine declarate - 100 % arabica sau amestec, țara de origine sau amestec: din titlul și fișa produsului.
  3. Certificări bio și fair trade - Toate cafelele din tabel sunt bio; fair trade (GEPA) o luăm din fișa magazinului, nu verificată de noi.
  4. Disponibil în mai multe magazine - Cafeaua vândută și la Biomag, și la Vegis are un preț verificabil și un link „compară prețurile” pe pagina ei.

Un produs care dispare din catalogul magazinului dispare și din această listă, și nu îl înlocuim niciodată cu unul asemănător fără să-i citim fișa.

Întrebări frecvente

Care este cea mai bună cafea pentru espresso acasă?

Cafea Espresso boabe Dennree 1 kg (Biomag, Vegis) la 168 lei kilogramul, amestec de arabica și robusta prăjit închis, sau Caffè Salomoni Italian Espresso boabe 1 kg pentru o prăjire italiană la 192-202 lei kilogramul. Ambele sunt bio conform fișei magazinului.

Ce cafea aleg pentru filtru sau presă franceză?

O arabica pură cu prăjire medie: Caffè Salomoni 100 % arabica 250 g (Biomag, Vegis) la 47-50 lei este cea mai ieftină arabica pură din tabel; pentru origine unică, GEPA Guatemala sau Lebensbaum Uganda la 250 g.

Merită cafeaua fair trade?

Certificarea fair trade garantează un preț minim plătit fermierilor, nu o calitate diferită a boabelor; GEPA o declară pe toate cafelele sale. Cargado boabe 1 kg (Biomag, Vegis) costă cu 35-45 lei mai mult pe kilogram decât Dennree espresso, diferență care include certificarea.

Cum a fost făcută această selecție?

Citind fișele de produs publicate de magazinele partenere (specie, origine, formă, gramaj, certificări) și comparându-le cu prețul pe kilogram viu. Nu am degustat și nu am testat cafelele: etichetele sunt roluri bazate pe fapte declarate.

Date asociate pe listacumparaturi.ro

Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.

Vrei să vezi toate produsele?

Comparația completă listează cele 46 produse de tip cafea boabe sau măcinată din magazinele noastre, cu prețul pe kg.

Comparația completă

Surse