Cea mai bună ciocolată neagră 2026
Am ales 5 dintre cele 85 produse de tip ciocolată neagră vândute în 3 magazine partenere, de la 4,90 lei. Pentru majoritatea, cea mai bună ciocolată neagră este o tabletă bio de 70-85 % cacao la 21-28 lei suta de grame, vândută în două magazine; peste 85 % este pentru cine vrea amăreală și mai puțin zahăr, iar 55-60 % pentru cine trece de la ciocolata cu lapte.
Selecția noastră de ciocolată neagră
1. 70 % cacao la cel mai mic preț pe 100 gCiocolata amaruie 70% cacao, eco - 100 g
2 magazine
de la 21,39 lei la 2 magazine · 213,90 lei/kg
Ciocolata amăruie 70 % cacao Dennree 100 g costă 21-22 lei la Biomag și Vegis, cel mai mic preț pe 100 g pentru o tabletă de 70 % din tabel. Dennree declară cacao și zahăr de trestie din agricultură ecologică; tableta de 100 g este formatul cel mai ieftin pe kilogram al gamei.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
2. 85 % cacao, mai puțin zahăr, în două magazineCiocolata neagra 85%, bio, 100g, Meybona
2 magazine
de la 24,76 lei la 2 magazine · 247,60 lei/kg
Ciocolata neagră 85 % Meybona 100 g se vinde la Biomag și Vegis la 25 lei, cel mai mic preț din tabel pentru o tabletă de 85 % cacao. Meybona declară cacao din agricultură ecologică și fabricație în Germania; la 85 % zahărul scade la aproximativ jumătate față de 70 %.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
3. 85 % cacao de la Dennree, alternativa la același procentCiocolata neagra cu 85% cacao, eco - 100 g
2 magazine
de la 28,12 lei la 2 magazine · 281,20 lei/kg
Ciocolata neagră cu 85 % cacao Dennree 100 g costă 28-29 lei la Biomag și Vegis, cu câțiva lei peste Meybona la același procent, de la marca germană de bio cu lanț propriu. Alegerea când cealaltă tabletă de 85 % lipsește din stoc.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
4. Fair trade, tabletă de 40 g pentru porție controlatăECO/BIO Ciocolata 70% cacao 40gr
2 magazine
de la 10,27 lei la 2 magazine · 256,75 lei/kg
Ciocolata 70 % cacao GEPA 40 g costă 10-11 lei la Biomag și Vegis; GEPA declară certificare fair trade și ecologică. Tableta mică este mai scumpă pe kilogram decât cea de 100 g, dar potrivită pentru o porție de 20-40 g sau pentru încercat.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
5. Ciocolată neagră cu mentă, aromatăCiocolata neagra cu menta, eco - 100 g
2 magazine
de la 23,87 lei la 2 magazine · 238,70 lei/kg
Ciocolata neagră cu mentă Vivani 100 g se vinde la Biomag și Vegis la 24-25 lei; Vivani declară cacao din agricultură ecologică și ulei de mentă natural. Este varianta aromată la același preț cu tabletele simple de 70 %, pentru cine vrea altceva decât cacao pură.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Etichetele sunt roluri bazate pe ce declară producătorul și pe prețul actual, nu punctaje dintr-un test. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia.
Fișa selecției: ce declară fiecare producător
- Cacao declarată
- 70 %
- Îndulcitor / mențiuni
- Zahăr brut de trestie, ecologic
- Ambalaj
- 100 g
- Cacao declarată
- 85 %
- Îndulcitor / mențiuni
- Zahăr de trestie, ecologic
- Ambalaj
- 100 g
- Cacao declarată
- 85 %
- Îndulcitor / mențiuni
- Zahăr de trestie, ecologic
- Ambalaj
- 100 g
- Cacao declarată
- 70 %
- Îndulcitor / mențiuni
- Zahăr de trestie, fair trade, ecologic
- Ambalaj
- 40 g
- Cacao declarată
- Neagră (procent nedeclarat în titlu)
- Îndulcitor / mențiuni
- Zahăr brut, ulei de mentă, ecologic
- Ambalaj
- 100 g
| Produs | Cacao declarată | Îndulcitor / mențiuni | Ambalaj | Preț |
|---|---|---|---|---|
| Ciocolata amaruie 70% cacao, eco - 100 g | 70 % | Zahăr brut de trestie, ecologic | 100 g | de la 21,39 lei |
| Ciocolata neagra 85%, bio, 100g, Meybona | 85 % | Zahăr de trestie, ecologic | 100 g | de la 24,76 lei |
| Ciocolata neagra cu 85% cacao, eco - 100 g | 85 % | Zahăr de trestie, ecologic | 100 g | de la 28,12 lei |
| ECO/BIO Ciocolata 70% cacao 40gr | 70 % | Zahăr de trestie, fair trade, ecologic | 40 g | de la 10,27 lei |
| Ciocolata neagra cu menta, eco - 100 g | Neagră (procent nedeclarat în titlu) | Zahăr brut, ulei de mentă, ecologic | 100 g | de la 23,87 lei |
Cum am ales?
Nu am făcut teste de laborator și nici degustări: citim ce declară fiecare producător în fișa publicată de magazin și o punem lângă prețul viu. Fiecare etichetă din selecție este un rol bazat pe aceste fapte.
- Preț pe 100 g - Calculat din gramajul din titlu și prețul viu al magazinului. Criteriul principal la același procent de cacao.
- Procent de cacao declarat - Din titlul produsului (55, 70, 85, 100 %); cu cât mai mare, cu atât mai puțin zahăr.
- Îndulcitor și certificări - Zahăr brut, zahăr de cocos sau fără zahăr; bio, fair trade, vegan: din fișa magazinului, nu verificate de noi.
- Disponibil în mai multe magazine - Tableta vândută și la Biomag, și la Vegis are un preț verificabil și un link „compară prețurile” pe pagina ei.
Un produs care dispare din catalogul magazinului dispare și din această listă, și nu îl înlocuim niciodată cu unul asemănător fără să-i citim fișa.
Întrebări frecvente
Care este cea mai bună ciocolată neagră pentru consum zilnic?
O tabletă bio de 70 % cacao la 21-22 lei suta de grame, Ciocolată amăruie 70 % Dennree 100 g (Biomag, Vegis), sau tableta de 85 % Meybona 100 g (Biomag, Vegis) la 25 lei pentru mai puțin zahăr. Ambele declară cacao din agricultură ecologică.
Merită ciocolata neagră cu 85 % sau mai mult?
Da, dacă vrei mai puțin zahăr: o tabletă de 85 % are 12-15 g zahăr la 100 g față de 25-30 g la 70 %. Dennree 85 % și Meybona 85 % costă cu 3-6 lei mai mult decât tabletele de 70 % ale acelorași producători.
Ce ciocolată neagră aleg pentru gătit?
Cuvertura amăruie Dennree 150 g (Biomag, Vegis) este destinată topirii și glazurilor și are cel mai mic preț pe kilogram dintre ciocolatele de gătit din tabel; pentru brownie și mousse merge orice tabletă de 70 %.
Cum a fost făcută această selecție?
Citind fișele de produs publicate de magazinele partenere (procent de cacao, îndulcitor, gramaj, certificări) și comparându-le cu prețul pe 100 g viu. Nu am degustat și nu am analizat tabletele: etichetele sunt roluri bazate pe fapte declarate.
Date asociate pe listacumparaturi.ro
Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.
Vrei să vezi toate produsele?
Comparația completă listează cele 85 produse de tip ciocolată neagră din magazinele noastre, cu prețul pe kg.
Surse
- Directiva 2000/36/CE privind produsele din cacao și ciocolată
- Ciocolată neagră de patiserie - valori nutriționale pe listacumparaturi.ro
- Fișele de produs publicate de magazinele partenere (3 magazine) - datele declarate de fiecare producător, citite live din catalog.
- Toate sursele de date ale listacumparaturi.ro
