Lista de Cumpărături - Lista ta de cumpărături online
Comparație de prețuri
Actualizat la 26 septembrie 2026 · prețuri din ultimul import

Ciocolată neagră: comparație de prețuri pe 100 g

Comparăm 85 produse de tip ciocolată neagră vândute în 3 magazine partenere, de la 4,90 lei. Ciocolata neagră este definită de procentul de cacao (minimum 35 % legal, în practică 55-100 %), așa că diferența dintre tablete stă în acest procent, în îndulcitor (zahăr, zahăr de cocos, fără zahăr), în certificarea bio sau fair trade și în prețul pe 100 g.

Legislația europeană cere ciocolatei minimum 35 % substanță uscată de cacao, dar tabletele numite „neagră” sau „amăruie” au de obicei 55-100 %. Cu cât procentul este mai mare, cu atât mai puțin zahăr și mai mult gust de cacao; la 100 % nu există zahăr deloc. Pe rafturile bio găsești și tablete vegane (fără lapte praf), fără zahăr adăugat (cu eritritol sau stevie) și cu certificare fair trade.

Tabelul citește live toate tabletele de ciocolată neagră din magazinele partenere (Biomag, Vegis, Prăvălia Noastră), excluzând batoanele, biscuiții, fructele glazurate și ciocolata cu lapte, și calculează prețul pe kilogram din gramajul scris în titlu. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin.

Cea mai bună ciocolată neagră 2026: selecția noastră

5 produse alese după ce declară producătorul și după preț, cu fișă comparată și întrebări frecvente.

Vezi selecția

Toate produsele de tip ciocolată neagră din magazinele noastre (primele 30 din 85)

Un rând pentru fiecare produs (același cod de bare în mai multe magazine apare o singură dată, cu magazinul cel mai ieftin). Întâi cele vândute în mai multe magazine, apoi după prețul pe kg când ambalajul îl indică.

Ciocolata amaruie cu 99% cacao, eco - 80 g
Magazin
3 magazine
Preț
de la 30,37 lei
Per kg
379,63 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie cu portocale, 55% cacao, 100 g LIEBHART'S AMORE BIO
Magazin
2 magazine
Preț
de la 21,26 lei
Per kg
212,60 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie 70% cacao, eco - 100 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 21,39 lei
Per kg
213,90 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata neagra cu menta, eco - 100 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 23,87 lei
Per kg
238,70 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata neagra cu martipan amaretto, eco - 100 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 24,56 lei
Per kg
245,60 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata neagra 85%, bio, 100g, Meybona
Magazin
2 magazine
Preț
de la 24,76 lei
Per kg
247,60 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata neagra cu espresso nibs, bio, 100g, Meybona
Magazin
2 magazine
Preț
de la 24,76 lei
Per kg
247,60 lei/kg
Vezi la Biomag
ECO/BIO Ciocolata 70% cacao 40gr
Magazin
2 magazine
Preț
de la 10,27 lei
Per kg
256,75 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie cuvertura, eco - 150 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 39,57 lei
Per kg
263,80 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata nougat amaruie, eco - 100 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 26,55 lei
Per kg
265,50 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata neagra cu 85% cacao, eco - 100 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 28,12 lei
Per kg
281,20 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie cu alune si migdale vegana, eco - 100 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 29,00 lei
Per kg
290,00 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie cu ghimbir si 55% cacao vegana, eco - 80 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 23,55 lei
Per kg
294,38 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie mica 85 % cacao vegan, eco - 20 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 6,46 lei
Per kg
323,00 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie 70% cacao vegana, eco - 80 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 26,55 lei
Per kg
331,88 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie 85% cacao vegana, eco - 80 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 26,55 lei
Per kg
331,88 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie cu espresso 51% cacao vegana, eco - 80 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 26,55 lei
Per kg
331,88 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie cu migdale si 55% cacao vegana, eco - 80 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 26,55 lei
Per kg
331,88 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie cu cacao 70% si ulei de portocale vegana, eco - 80 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 27,08 lei
Per kg
338,50 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie vegana cu caramel si flori de sare, eco - 80 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 27,20 lei
Per kg
340,00 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie cu cacao 70% si chili bio, eco - 80 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 27,33 lei
Per kg
341,62 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amaruie fina cu 75% cacao Panama, eco - 80 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 29,00 lei
Per kg
362,50 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata neagra 100%, bio, 60g, Benjamissimo
Magazin
2 magazine
Preț
de la 24,75 lei
Per kg
412,50 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata neagra 70%, bio, 60g, Benjamissimo
Magazin
2 magazine
Preț
de la 24,75 lei
Per kg
412,50 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata neagra 80%, bio, 60g, Benjamissimo
Magazin
2 magazine
Preț
de la 24,75 lei
Per kg
412,50 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata neagra 90%, bio, 60g, Benjamissimo
Magazin
2 magazine
Preț
de la 24,75 lei
Per kg
412,50 lei/kg
Vezi la Biomag
Ciocolata amara 100% cacao vegana, eco - 80 g
Magazin
2 magazine
Preț
de la 33,29 lei
Per kg
416,13 lei/kg
Vezi la Biomag

Vezi toată categoria Ciocolată și dulciuri

* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia; ordinea din tabel nu este un punctaj.

Ce diferență este între o ciocolată neagră ieftină și una scumpă?

Tabletele bio de 100 g cu 70 % cacao (Dennree, Meybona) costă 21-25 lei, cele cu 85 % 25-28 lei, iar mini-tabletele de 20-40 g (Rapunzel, GEPA) 6-11 lei, adică 260-320 lei kilogramul, mai mult decât tabletele mari. Tabletele din cacao de origine unică (Vivani, Benjamissimo) sau cu 90-100 % cacao urcă la 30-35 lei suta de grame.

Producătorii declară trei lucruri utile: procentul de cacao, îndulcitorul (zahăr brut de trestie, zahăr de cocos, fără zahăr) și dacă tableta este vegană sau fără gluten. Restul (origine, conșare) este text de marketing pe care nu îl putem verifica.

Este ciocolata neagră sănătoasă?

Cacaoa conține flavanoli, iar mențiunea de sănătate autorizată în UE (200 mg flavanoli de cacao pe zi ajută elasticitatea vaselor de sânge) se aplică doar produselor cu conținut declarat de flavanoli, ceea ce tabletele obișnuite nu declară. O tabletă de 100 g cu 70 % cacao are 550-600 kcal, deci porția rezonabilă este de 20-30 g.

În tabel, coloana utilă este prețul pe kilogram: o mini-tabletă de 20 g la 6,5 lei costă cu 50 % mai mult pe kilogram decât tableta de 100 g din aceeași gamă.

Întrebări frecvente

Care ciocolată neagră este cea mai ieftină pe 100 g în magazinele noastre?

Ciocolata amăruie 70 % cacao Dennree 100 g (Biomag, Vegis) la 21-22 lei și Liebhart's Amore Bio 55 % cu portocale la 21-23 lei. La 85 % cacao, Meybona 100 g este la 25 lei. Tabelul se actualizează cu fiecare import.

Ce procent de cacao să aleg?

70 % este echilibrul între amăreală și dulce și punctul de plecare pentru cine trece de la ciocolata cu lapte; 85 % are aproximativ jumătate din zahărul unei tablete de 70 %; 90-100 % este pentru cine vrea gust pur de cacao sau ține evidența zahărului.

Ciocolata neagră este vegană?

De obicei da, dacă lista de ingrediente nu conține lapte praf sau unt; unele tablete de 55-70 % adaugă lapte pentru catifelare. Producătorii bio marchează „vegan” în titlu (Rapunzel, Vivani) când tableta nu conține lapte.

Ce înseamnă ciocolată fără zahăr adăugat?

Zahărul este înlocuit cu eritritol, stevie, maltitol sau inulină; gustul și textura diferă puțin, iar caloriile scad cu 20-30 %. Chocolates Solé și Vegis au tablete marcate așa în titlu; conțin în continuare zahărul natural din cacao.

Date asociate pe listacumparaturi.ro

Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.

Surse