Făină integrală: comparație de prețuri pe kilogram
Comparăm 55 produse de tip făină integrală vândute în 3 magazine partenere, de la 9,17 lei. Făina integrală conține tot bobul măcinat, cu tărâțe și germen, deci de trei ori mai multe fibre decât făina albă; diferența dintre pachete stă în cereală (grâu, secară, spelta, hrișcă), în certificare și în prețul pe kilogram.
Făina integrală se obține prin măcinarea bobului întreg, fără să se separe tărâța și germenul, de unde fibrele (10-12 g la 100 g la grâu), mineralele și gustul mai intens. Făinurile integrale din magazinele bio sunt de grâu, secară, spelta (alac), emmer, einkorn, ovăz și, fără gluten, de hrișcă sau orez integral; unele poartă certificarea Demeter (biodinamic) pe lângă cea ecologică.
Tabelul citește live toate făinurile integrale din magazinele partenere (Vegis, Biomag, Prăvălia Noastră), excluzând mixurile pentru pâine sau pizza, pastele și covrigeii din făină integrală, și calculează prețul pe kilogram din gramajul scris în titlu. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin.
Cea mai bună făină integrală 2026: selecția noastră
5 produse alese după ce declară producătorul și după preț, cu fișă comparată și întrebări frecvente.
Toate produsele de tip făină integrală din magazinele noastre (primele 30 din 55)
Un rând pentru fiecare produs (același cod de bare în mai multe magazine apare o singură dată, cu magazinul cel mai ieftin). Întâi cele vândute în mai multe magazine, apoi după prețul pe kg când ambalajul îl indică.
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 41,15 lei
- Per kg
- 8,23 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 42,07 lei
- Per kg
- 8,41 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 9,58 lei
- Per kg
- 9,58 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 11,54 lei
- Per kg
- 11,54 lei/kg
- Minim 30 de zile
- 11,29 lei
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 11,54 lei
- Per kg
- 11,54 lei/kg
- Minim 30 de zile
- 11,29 lei
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 16,23 lei
- Per kg
- 16,23 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 19,36 lei
- Per kg
- 19,36 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 20,17 lei
- Per kg
- 20,17 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 23,80 lei
- Per kg
- 23,80 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 14,26 lei
- Per kg
- 28,52 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 29,05 lei
- Per kg
- 29,05 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 30,53 lei
- Per kg
- 30,53 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 16,03 lei
- Per kg
- 32,06 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 22,84 lei
- Per kg
- 45,68 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 22,91 lei
- Per kg
- 45,82 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 22,91 lei
- Per kg
- 45,82 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 23,59 lei
- Per kg
- 47,18 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 49,40 lei
- Per kg
- 49,40 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 24,80 lei
- Per kg
- 49,60 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 25,07 lei
- Per kg
- 50,14 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 22,84 lei
- Per kg
- 53,74 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 16,51 lei
- Per kg
- 66,04 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 20,04 lei
- Per kg
- 66,80 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 19,40 lei
- Per kg
- 77,60 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 20,08 lei
- Per kg
- 167,33 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 30,98 lei
- Per kg
- 247,84 lei/kg
| # | Produs | Magazin | Preț | Per kg | Min. 30 z | Cumpără |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | ECO/BIO Faina integrala de grau, 5kg Pronat Paper Pack | 2 magazine | de la 41,15 lei | 8,23 lei/kg | - | Vezi |
| 2 | ECO/BIO Faina integrala de secara 5kg Pronat Paper Pack | 2 magazine | de la 42,07 lei | 8,41 lei/kg | - | Vezi |
| 3 | Faina integrala de grau Bio, 1kg Pronat Paper Pack | 2 magazine | de la 9,17 lei | 9,17 lei/kg | - | Vezi |
| 4 | Faina integrala de secara, BIO 1 kg Pronat Paper Pack | 2 magazine | de la 9,58 lei | 9,58 lei/kg | - | Vezi |
| 5 | Faina de grau integrala, eco - 1 kg Dennree | 2 magazine | de la 11,54 lei | 11,54 lei/kg | 11,29 lei | Vezi |
| 6 | Faina integrala de secara, eco - 1 kg Dennree | 2 magazine | de la 11,54 lei | 11,54 lei/kg | 11,29 lei | Vezi |
| 7 | Faina de grau integrala Demeter, eco - 1 kg Spielberger | 2 magazine | de la 16,23 lei | 16,23 lei/kg | - | Vezi |
| 8 | Faina integrala de Alac Bio Monococcum Triticum, 1 kg Einkorn Pronat Paper Pack | 2 magazine | de la 19,36 lei | 19,36 lei/kg | - | Vezi |
| 9 | Făină integrală BIO din grâu dur Emmer 1KG Pronat Paper Pack | 2 magazine | de la 20,17 lei | 20,17 lei/kg | - | Vezi |
| 10 | ECO/BIO Faina integrala de orez 1kg Pronat Paper Pack | 2 magazine | de la 23,80 lei | 23,80 lei/kg | - | Vezi |
| 11 | Faina integrala de ovaz Bio, 500gr Pronat Zipp Pack | 2 magazine | de la 14,26 lei | 28,52 lei/kg | - | Vezi |
| 12 | Faina integrala de spelta demeter, eco - 1 kg BauckHof | 2 magazine | de la 29,05 lei | 29,05 lei/kg | - | Vezi |
| 13 | Faina integrala de spelta Demeter, eco - 1 kg Spielberger | 2 magazine | de la 30,53 lei | 30,53 lei/kg | - | Vezi |
| 14 | Faina integrala de hrisca fara gluten, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 16,03 lei | 32,06 lei/kg | - | Vezi |
| 15 | Faina integrala de hrisca fara gluten, eco - 500 g BauckHof | 2 magazine | de la 22,84 lei | 45,68 lei/kg | - | Vezi |
| 16 | Faina integrala de Einkorn Demeter, eco - 500 g Spielberger | 2 magazine | de la 22,91 lei | 45,82 lei/kg | - | Vezi |
| 17 | Faina integrala din emmer Demeter, eco - 500 g Spielberger | 2 magazine | de la 22,91 lei | 45,82 lei/kg | - | Vezi |
| 18 | Faina integrala de orez fara gluten Demeter, eco - 500 g Spielberger | 2 magazine | de la 23,59 lei | 47,18 lei/kg | - | Vezi |
| 19 | Faina Integrala de Quinoa Ecologica/Bio 1kg PRONAT | 2 magazine | de la 49,40 lei | 49,40 lei/kg | - | Vezi |
| 20 | Faina integrala de orez fara gluten, eco - 500 g BauckHof | 2 magazine | de la 24,80 lei | 49,60 lei/kg | - | Vezi |
| 21 | Faina integrala de hrisca Demeter, eco - 500 g Spielberger | 2 magazine | de la 25,07 lei | 50,14 lei/kg | - | Vezi |
| 22 | Faina integrala din mei brun fara gluten, eco - 425 g BauckHof | 2 magazine | de la 22,84 lei | 53,74 lei/kg | - | Vezi |
| 23 | Făină integrala BIO de Quinoa, 250g Pronat Zipp Pack | 2 magazine | de la 16,51 lei | 66,04 lei/kg | - | Vezi |
| 24 | Faina integrala din amarant fara gluten Demeter, eco - 300 g Spielberger | 2 magazine | de la 20,04 lei | 66,80 lei/kg | - | Vezi |
| 25 | Mezzi Rigatoni din Faina Integrala de Ovaz fara Gluten Ecologici/Bio 250g FELICIA | 2 magazine | de la 19,40 lei | 77,60 lei/kg | - | Vezi |
| 26 | Painici din Faina de Hrisca Integrala fara Gluten Ecologice/Bio 120g AMISA | 2 magazine | de la 20,08 lei | 167,33 lei/kg | - | Vezi |
| 27 | Fursecuri din Faina Integrala de Orez si Arahide fara Gluten Ecologice/Bio 125g WERZ | 2 magazine | de la 30,98 lei | 247,84 lei/kg | - | Vezi |
| 28 | Faina Integrala de Grau Ecologica/Bio 3kg PRONAT | Vegis | 26,95 lei | 8,98 lei/kg | - | Vezi |
| 29 | Faina din Secara Integrala 1kg SANOVITA | Vegis | 15,15 lei | 15,15 lei/kg | - | Vezi |
| 30 | Faina Integrala de Grau 1kg SANOVITA | Vegis | 15,49 lei | 15,49 lei/kg | - | Vezi |
Vezi toată categoria Cereale, făinuri și musli · Vezi toată categoria Paste și panificație
* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia; ordinea din tabel nu este un punctaj.
Ce diferență este între făina integrală ieftină și cea scumpă?
Făina integrală de grâu și de secară Pronat de 1 kg (Biomag, Vegis) este sub 10 lei kilogramul, iar sacul de 3 kg coboară la 8,4 lei; Dennree la 1 kg costă 11,5-12 lei. Spelta integrală urcă la 16-30 lei kilogramul, einkorn și emmer la 20 lei, iar hrișca integrală fără gluten la 32-46 lei kilogramul, pentru că sunt culturi cu randament mic.
Certificarea Demeter (Spielberger, Bauckhof) adaugă 30-40 % la același tip de făină față de certificarea ecologică simplă. Toate sunt făini cu un singur ingredient; cifra utilă rămâne prețul pe kilogram.
Cum se folosește făina integrală la copt?
Absoarbe mai multă apă decât făina albă (adaugă 5-10 % lichid) și dă un aluat mai dens, care crește mai puțin: pentru pâine se combină de obicei jumătate-jumătate cu făină albă sau se lasă la dospit mai mult. Făina de secară integrală are gluten slab și se pretează la pâine cu maia; spelta se comportă aproape ca grâul.
În tabel, coloana utilă este prețul pe kilogram: o pungă de 500 g de făină de hrișcă la 16 lei costă de trei ori mai mult pe kilogram decât un pachet de 1 kg de făină de grâu integrală la 9 lei.
Întrebări frecvente
Care făină integrală este cea mai ieftină pe kilogram în magazinele noastre?
Făina integrală de grâu bio Pronat 1 kg (Biomag, Vegis) la 9-10 lei kilogramul și sacul de 3 kg al aceluiași producător la 8,4 lei kilogramul; făina integrală de secară Pronat 1 kg costă la fel. Dennree 1 kg este la 11,5-12 lei. Tabelul se actualizează cu fiecare import.
Făina integrală se păstrează mai puțin?
Da: germenul conține grăsimi care râncezesc, așa că făina integrală ține 3-6 luni la loc răcoros și întunecat, față de un an la făina albă. Cumpără cantități pe care le consumi în câteva luni sau păstreaz-o în frigider.
Ce este făina Demeter?
Făină din agricultură biodinamică, certificată de asociația Demeter pe lângă certificarea ecologică UE; regulile sunt mai stricte la rotația culturilor și la fertilizare. Spielberger și Bauckhof o declară în titlu; costă cu 30-40 % mai mult la aceeași cereală.
Care făină integrală este fără gluten?
Doar cea de hrișcă, orez, porumb sau mei, marcată „fără gluten” în titlu. Grâul, secara, spelta, emmerul, einkornul și ovăzul (dacă nu este certificat fără gluten) conțin gluten.
Vrei să înțelegi categoria înainte să alegi? Citește ghidurile noastre:
Date asociate pe listacumparaturi.ro
Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.
Surse
- Regulamentul (UE) 2018/848 privind producția ecologică și etichetarea produselor ecologice
- Făină de grâu integrală (graham) - valori nutriționale pe listacumparaturi.ro
- Fișele de produs publicate de magazinele partenere (3 magazine) - datele declarate de fiecare producător, citite live din catalog.
- Toate sursele de date ale listacumparaturi.ro
