Lista de Cumpărături - Lista ta de cumpărături online
Comparație de prețuri
Actualizat la 26 septembrie 2026 · prețuri din ultimul import

Ulei de măsline: comparație de prețuri pe litru

Comparăm 130 produse de tip ulei de măsline vândute în 4 magazine partenere, de la 19,00 lei. Uleiul de măsline extravirgin este singura categorie obținută exclusiv mecanic, cu aciditate sub 0,8 %, așa că diferența reală dintre sticle stă în prețul pe litru, în ce declară producătorul despre origine și aciditate și în mărimea ambalajului.

Uleiul de măsline are categorii definite de legislația europeană: extravirgin (aciditate maximă 0,8 %, fără defecte senzoriale), virgin (până la 2 %) și ulei de măsline compus din uleiuri rafinate și virgine. Pe raft, aproape tot ce vând magazinele bio este extravirgin; ce diferă este prețul pe litru, originea (Grecia, Italia, Spania, Creta cu DOP), dacă este certificat ecologic și dacă producătorul declară aciditatea sau conținutul de polifenoli.

Tabelul citește live toate uleiurile de măsline din magazinele partenere (Maslinescu, Vegis, Biomag, Prăvălia Noastră), excluzând uleiurile aromatizate cu usturoi, lămâie sau trufe, conservele în ulei și produsele cosmetice, și calculează prețul pe litru din mărimea scrisă în titlu. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin.

Cel mai bun ulei de măsline 2026: selecția noastră

5 produse alese după ce declară producătorul și după preț, cu fișă comparată și întrebări frecvente.

Vezi selecția

Toate produsele de tip ulei de măsline din magazinele noastre (primele 30 din 130)

Un rând pentru fiecare produs (același cod de bare în mai multe magazine apare o singură dată, cu magazinul cel mai ieftin). Întâi cele vândute în mai multe magazine, apoi după prețul pe litru când ambalajul îl indică.

Ulei de Masline Extravirgin Crudolio Ecologic/Bio 1L
Magazin
2 magazine
Preț
de la 74,50 lei
Per litru
74,50 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin, eco - 500 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 66,44 lei
Per litru
132,88 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin myrtoo bio 5l Stamatakos Olivegrove
Magazin
2 magazine
Preț
de la 664,96 lei
Per litru
132,99 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline pentru prajit, eco - 750 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 102,77 lei
Per litru
137,03 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin liophos bio 5l Stamatakos Olivegrove
Magazin
2 magazine
Preț
de la 692,68 lei
Per litru
138,54 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin presat la rece bio 500ml Green Organics
Magazin
2 magazine
Preț
de la 70,75 lei
Per litru
141,50 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin fin, eco - 500 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 75,32 lei
Per litru
150,64 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin bio 1l Obio
Magazin
2 magazine
Preț
de la 164,42 lei
Per litru
164,42 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin Myrtoo, bio, 750ml, Stamatakos Olivegrove
Magazin
2 magazine
Preț
de la 132,59 lei
Per litru
176,79 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin Liophos, bio, 750ml, Stamatakos Olivegrove
Magazin
2 magazine
Preț
de la 138,14 lei
Per litru
184,19 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin bio 500ml, Obio
Magazin
2 magazine
Preț
de la 93,25 lei
Per litru
186,50 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin, eco - 1 L
Magazin
2 magazine
Preț
de la 189,06 lei
Per litru
189,06 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin italian, eco - 500 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 95,83 lei
Per litru
191,66 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin bio 250ml, Obio
Magazin
2 magazine
Preț
de la 47,95 lei
Per litru
191,80 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline extravirgin Manira, eco - 500 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 98,07 lei
Per litru
196,14 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de măsline extravirgin, eco - 500 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 99,44 lei
Per litru
198,88 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de măsline extravirgin, eco - 250 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 53,96 lei
Per litru
215,84 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de măsline extra virgin Selection, eco - 500 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 110,96 lei
Per litru
221,92 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline din Creta PDO extravirgin, eco - 500 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 113,93 lei
Per litru
227,86 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de Masline Extravirgin Kalamata DOP Ecologic/Bio 500ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 113,93 lei
Per litru
227,86 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline Sicilian extravirgin, eco - 500 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 122,89 lei
Per litru
245,78 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei de masline spuma uleiurilor extravirgin, eco - 500 ml
Magazin
2 magazine
Preț
de la 150,46 lei
Per litru
300,92 lei/l
Vezi la Biomag
Ulei masline extravirgin 3L
Magazin
Prăvălia Noastră
Preț
152,00 lei
Per litru
50,67 lei/l
Vezi la Prăvălia Noastră
Ulei de masline extravirgin, 0.8% aciditate 5L RECOLTA NOUA
Magazin
Prăvălia Noastră
Preț
259,00 lei
Per litru
51,80 lei/l
Vezi la Prăvălia Noastră
Ulei de masline extravirgin 0.3% aciditate 5 L - presat la rece
Magazin
Prăvălia Noastră
Preț
269,00 lei
Per litru
53,80 lei/l
Vezi la Prăvălia Noastră
Ulei masline extravirgin 1L
Magazin
Prăvălia Noastră
Preț
56,00 lei
Per litru
56,00 lei/l
Vezi la Prăvălia Noastră
Ulei de măsline extravirgin 0.3% aciditate 3L - presat la rece
Magazin
Prăvălia Noastră
Preț
169,00 lei
Per litru
56,33 lei/l
Vezi la Prăvălia Noastră

Vezi toată categoria Uleiuri

* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia; ordinea din tabel nu este un punctaj.

Ce diferență este între un ulei de măsline ieftin și unul scump?

La 1 l, uleiurile extravirgin bio de la Crudolio sau Epikouros ajung la 75-120 lei litrul, iar formatul de 5 l de la Prăvălia Noastră coboară spre 55 lei litrul; sticlele de 250-500 ml de la crame italiene sau spaniole (Franci, Castillo de Canena, Cutrera) depășesc 300 lei litrul. Diferența nu este de categorie, ci de soi (monocultivar Arbequina, Coratina, Koroneiki), de recoltă timpurie și de cantitatea îmbuteliată.

Trei declarații ale producătorului merită citite: aciditatea (0,3 % la Prăvălia Noastră este mult sub limita de 0,8 %), originea protejată (DOP Creta, DOP Languedoc, DOP Sardinia) și conținutul de polifenoli (Pamako, Liophos High Phenolic). Niciuna nu face uleiul „mai sănătos” la aceeași doză, dar îți spun ce cumperi.

Ulei de măsline pentru gătit sau pentru salată?

Extravirginul este bun pentru ambele: punctul de fum (aproximativ 190-210 °C) acoperă gătitul obișnuit la tigaie și cuptor. Pentru prăjit în cantitate mare există și „ulei de măsline pentru prăjit” (Byodo, 750 ml), un amestec rafinat cu gust neutru, mai ieftin pe litru decât un extravirgin de crâng.

De aceea, în tabel, coloana utilă este prețul pe litru: o sticlă de 500 ml la 95 lei costă de două ori și jumătate mai mult pe litru decât un bidon de 1 l la 75 lei.

Întrebări frecvente

Care ulei de măsline este cel mai ieftin pe litru în magazinele noastre?

Formatele mari: uleiul extravirgin cu aciditate 0,3 % de la Prăvălia Noastră costă 59 lei la 1 l, iar bidonul de 5 l al aceluiași magazin coboară spre 54 lei litrul. Dintre uleiurile bio vândute în două magazine, Crudolio 1 l (Biomag și Vegis) este sub 80 lei litrul. Tabelul se actualizează la fiecare import de prețuri.

Ce înseamnă aciditatea unui ulei de măsline?

Este procentul de acizi grași liberi, o măsură a calității măslinelor și a procesării, nu a gustului acru. Extravirginul are maximum 0,8 %; producătorii care declară 0,3 % sau mai puțin (Prăvălia Noastră) au lucrat cu măsline sănătoase, presate repede.

Este uleiul de măsline bio diferit de cel convențional?

Certificarea ecologică se referă la cultivarea măslinelor (fără pesticide de sinteză), nu la categoria uleiului. Un extravirgin convențional de crâng poate fi la fel de bun senzorial; bio-ul costă în magazinele partenere cu 10-30 % mai mult la aceeași mărime.

Cum păstrez uleiul de măsline?

La întuneric, sub 20 °C, cu dopul bine închis; lumina și căldura îl oxidează. Un bidon de 5 l se toarnă în sticle mici pe măsură ce se consumă. Data de consum de pe etichetă este de obicei 18 luni de la îmbuteliere.

Date asociate pe listacumparaturi.ro

Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.

Surse