Cel mai bun ulei de măsline 2026
Am ales 5 dintre cele 130 produse de tip ulei de măsline vândute în 4 magazine partenere, de la 19,00 lei. Pentru gătitul de zi cu zi, cel mai bun ulei de măsline este un extravirgin în sticlă de 1 l sau bidon de 2-5 l, care costă cel mai puțin pe litru. Merită plătit mai mult doar când producătorul declară aciditatea, o origine protejată (DOP) sau conținutul de polifenoli.
Selecția noastră de ulei de măsline
1. Cel mai mic preț pe litru dintre uleiurile bio în două magazineUlei de Masline Extravirgin Crudolio Ecologic/Bio 1L
2 magazine
de la 74,50 lei la 2 magazine · 74,50 lei/l
Crudolio Ulei de măsline extravirgin ecologic de 1 l se vinde la Biomag și la Vegis la sub 80 lei litrul, cel mai mic preț pe litru dintre uleiurile certificate bio comparabile în două magazine. Sticla de 1 l acoperă gătitul zilnic; prețul viu îl vezi pe pagina produsului.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
2. Aciditate 0,3 % declarată, nefiltrat, 1 lUlei de masline extravirgin 0.3% aciditate, nefiltrat 1 L - presat la rece
Prăvălia Noastră
59,00 lei · 59,00 lei/l
Uleiul de măsline extravirgin de la Prăvălia Noastră declară aciditate 0,3 % (limita pentru extravirgin este 0,8 %), presare la rece și filtrare zero. La 1 l este cel mai ieftin ulei extravirgin pe litru din tabel; există și în format de 3 l și 5 l în același magazin.
Vezi la Prăvălia NoastrăPreț verificat 28 septembrie
3. Origine protejată DOP Creta, certificat ecologicUlei de masline din Creta PDO extravirgin, eco - 500 ml
2 magazine
de la 113,93 lei la 2 magazine · 227,86 lei/l
Rapunzel Ulei de măsline din Creta PDO extravirgin poartă denumirea de origine protejată din Creta și certificarea ecologică, ambele scrise în fișa magazinului. Se vinde la Biomag și la Vegis, în sticlă de 500 ml, la un preț apropiat în ambele.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
4. Conținut ridicat de polifenoli declarat, monocultivarPamako BIO Monocultivar 500ml Ulei de măsline extravirgin cu conținut ridicat de polifenoli
Maslinescu
184,00 lei · 368,00 lei/l
Pamako BIO Monocultivar 500 ml declară în titlu conținut ridicat de polifenoli și un singur soi de măsline, ambele din fișa Maslinescu. Este alegerea pentru consum crud, unde gustul amar-iute al polifenolilor se simte; prețul pe litru este de peste patru ori cel al unui extravirgin de 1 l.
Vezi la MaslinescuPreț verificat 28 septembrie
5. Format de 2 l pentru gătit, de la o crâng spaniolăFontfleurie Ulei de masline extravirgin 2L
Maslinescu
225,00 lei · 112,50 lei/l
Fontfleurie Ulei de măsline extravirgin 2 l de la Maslinescu este formatul mare al unui producător spaniol cu recoltă proprie; pe litru costă cât o sticlă de 500 ml de crâng, dar cu de patru ori mai mult ulei. Există și în 5 l în același magazin.
Vezi la MaslinescuPreț verificat 28 septembrie
* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Etichetele sunt roluri bazate pe ce declară producătorul și pe prețul actual, nu punctaje dintr-un test. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia.
Fișa selecției: ce declară fiecare producător
- Categorie declarată
- Extravirgin, presat la rece
- Origine / certificare
- Italia, certificat ecologic
- Ambalaj
- 1 l
- Categorie declarată
- Extravirgin, aciditate 0,3 %, nefiltrat
- Origine / certificare
- Grecia
- Ambalaj
- 1 l
- Categorie declarată
- Extravirgin
- Origine / certificare
- Creta (Grecia), DOP, ecologic
- Ambalaj
- 500 ml
- Categorie declarată
- Extravirgin, polifenoli ridicați (declarat)
- Origine / certificare
- Creta (Grecia), monocultivar, ecologic
- Ambalaj
- 500 ml
- Categorie declarată
- Extravirgin
- Origine / certificare
- Spania
- Ambalaj
- 2 l
| Produs | Categorie declarată | Origine / certificare | Ambalaj | Preț |
|---|---|---|---|---|
| Ulei de Masline Extravirgin Crudolio Ecologic/Bio 1L | Extravirgin, presat la rece | Italia, certificat ecologic | 1 l | de la 74,50 lei |
| Ulei de masline extravirgin 0.3% aciditate, nefiltrat 1 L - presat la rece | Extravirgin, aciditate 0,3 %, nefiltrat | Grecia | 1 l | 59,00 lei |
| Ulei de masline din Creta PDO extravirgin, eco - 500 ml | Extravirgin | Creta (Grecia), DOP, ecologic | 500 ml | de la 113,93 lei |
| Pamako BIO Monocultivar 500ml Ulei de măsline extravirgin cu conținut ridicat de polifenoli | Extravirgin, polifenoli ridicați (declarat) | Creta (Grecia), monocultivar, ecologic | 500 ml | 184,00 lei |
| Fontfleurie Ulei de masline extravirgin 2L | Extravirgin | Spania | 2 l | 225,00 lei |
Cum am ales?
Nu am făcut teste de laborator și nici degustări: citim ce declară fiecare producător în fișa publicată de magazin și o punem lângă prețul viu. Fiecare etichetă din selecție este un rol bazat pe aceste fapte.
- Preț pe litru - Calculat din mărimea scrisă în titlul produsului și prețul viu al magazinului. Criteriul principal, pentru că uleiurile extravirgin sunt în aceeași categorie legală.
- Aciditate și origine declarate - Punctează când producătorul scrie aciditatea (0,3 %), originea protejată (DOP) sau soiul (monocultivar). Sunt singurele diferențe verificabile de pe etichetă.
- Certificare ecologică - Preferăm uleiurile certificate bio când prețul pe litru este apropiat; certificarea o luăm din fișa magazinului, nu am verificat-o noi.
- Disponibil în mai multe magazine - Un produs vândut în două magazine partenere are un preț verificabil și un link „compară prețurile” pe pagina lui.
Un produs care dispare din catalogul magazinului dispare și din această listă, și nu îl înlocuim niciodată cu unul asemănător fără să-i citim fișa.
Întrebări frecvente
Care este cel mai bun ulei de măsline pentru gătit zilnic?
Un extravirgin în format de 1 l sau mai mare, cu cel mai mic preț pe litru: Crudolio bio 1 l (Biomag, Vegis) sau uleiul cu aciditate 0,3 % de 1 l de la Prăvălia Noastră. Ambele sunt extravirgin conform fișei magazinului, deci potrivite și la salate.
Merită să plătesc mai mult pentru un ulei DOP sau monocultivar?
Da, dacă vrei un gust specific (Arbequina dulce, Coratina amară și iute) sau o origine garantată (DOP Creta la Rapunzel). Pentru gătit nu aduce nimic în plus față de un extravirgin obișnuit; pentru consum crud, pe pâine sau salată, diferența se simte.
Ce înseamnă ulei de măsline cu polifenoli?
Producătorul declară un conținut de polifenoli (compuși amari și iuți) peste 250 mg/kg, pragul din mențiunea de sănătate autorizată în UE pentru protecția lipidelor din sânge. Pamako și Liophos High Phenolic îl declară; noi nu l-am măsurat, îl citim din fișă.
Cum a fost făcută această selecție?
Citind fișele de produs publicate de magazinele partenere (categorie, aciditate, origine, certificare, mărime) și comparându-le cu prețul pe litru viu. Nu am degustat și nu am analizat uleiurile în laborator: etichetele din listă sunt roluri bazate pe fapte declarate, nu punctaje.
Date asociate pe listacumparaturi.ro
Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.
Vrei să vezi toate produsele?
Comparația completă listează cele 130 produse de tip ulei de măsline din magazinele noastre, cu prețul pe litru.
Surse
- Regulamentul delegat (UE) 2022/2104 - standardele de comercializare a uleiului de măsline
- Ulei de măsline - valori nutriționale pe listacumparaturi.ro
- Fișele de produs publicate de magazinele partenere (4 magazine) - datele declarate de fiecare producător, citite live din catalog.
- Toate sursele de date ale listacumparaturi.ro
