Cel mai bun orez 2026
Am ales 5 dintre cele 82 produse de tip orez vândute în 3 magazine partenere, de la 9,09 lei. Pentru gătit zilnic, cel mai bun orez este un orez alb cu bob lung sau un integral în pachet de 1 kg, la sub 30 lei kilogramul. Basmati și jasmin costă mai mult pentru aromă, iar orezul de risotto pentru amidonul care dă cremozitate.
Selecția noastră de orez
1. Cel mai mic preț pe kilogram din tabelOrez Alb Prefiert cu Bob Lung Ecologic/Bio 500g
2 magazine
de la 9,88 lei la 2 magazine · 19,76 lei/kg
Orez alb bio cu bob lung, prefiert, Pronat 500 g costă sub 10 lei la Vegis și 13 lei la Biomag, adică sub 20 lei kilogramul, cel mai mic preț din tabel. Prefiert înseamnă că fierbe în 10-12 minute și nu se lipește; certificarea ecologică este declarată în fișă.
Vezi la VegisCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
2. Orez integral de 1 kg la 26 lei kilogramulOrez Brun cu Bob Lung Ecologic/Bio 1kg
2 magazine
de la 25,87 lei la 2 magazine · 25,87 lei/kg
Orez integral cu bob lung Dennree 1 kg se vinde la Vegis și Biomag la 26-28 lei kilogramul, cel mai mic preț pe kilogram pentru un orez integral din tabel. Pachetul de 1 kg este cu un sfert mai ieftin pe kilogram decât cele de 500 g; fierbe 35-40 de minute.
3. Jasmin alb la cel mai mic preț pe kilogramOrez Jasmin alb bio, 500 g
2 magazine
de la 14,99 lei la 2 magazine · 29,98 lei/kg
Orez Jasmin alb bio Pronat 500 g costă 15-16 lei la Biomag și Vegis, adică 30 lei kilogramul, cel mai ieftin orez parfumat din tabel. Jasminul este ușor lipicios și potrivit pentru curry și bucătăria asiatică; certificarea bio este declarată.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
4. Basmati brun, integral și aromatOrez basmati brun bio 500g Smart Organic
2 magazine
de la 19,98 lei la 2 magazine · 39,96 lei/kg
Orez basmati brun bio Smart Organic 500 g se vinde la Biomag și Vegis la 40 lei kilogramul, cel mai ieftin basmati din tabel și în același timp integral. Bobul lung rămâne separat la fiert; timpul de fierbere este de 30-35 de minute.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
5. Orez de risotto la sub 40 lei kilogramulOrez alb Risotto, eco - 500 g
2 magazine
de la 19,79 lei la 2 magazine · 39,58 lei/kg
Orez alb Risotto Dennree 500 g costă 20 lei la Biomag și Vegis, adică sub 40 lei kilogramul, cel mai mic preț pentru un orez cu bob rotund destinat risotto-ului. Bobul eliberează amidon și dă cremozitate fără smântână; certificarea ecologică este declarată.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Etichetele sunt roluri bazate pe ce declară producătorul și pe prețul actual, nu punctaje dintr-un test. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia.
Fișa selecției: ce declară fiecare producător
- Soi / tip declarat
- Alb, bob lung, prefiert
- Certificare
- Ecologic
- Ambalaj
- 500 g
- Soi / tip declarat
- Integral, bob lung
- Certificare
- Ecologic
- Ambalaj
- 1 kg
- Soi / tip declarat
- Jasmin, alb
- Certificare
- Ecologic
- Ambalaj
- 500 g
- Soi / tip declarat
- Basmati, integral (brun)
- Certificare
- Ecologic
- Ambalaj
- 500 g
- Soi / tip declarat
- Risotto, bob rotund, alb
- Certificare
- Ecologic
- Ambalaj
- 500 g
| Produs | Soi / tip declarat | Certificare | Ambalaj | Preț |
|---|---|---|---|---|
| Orez Alb Prefiert cu Bob Lung Ecologic/Bio 500g | Alb, bob lung, prefiert | Ecologic | 500 g | de la 9,88 lei |
| Orez Brun cu Bob Lung Ecologic/Bio 1kg | Integral, bob lung | Ecologic | 1 kg | de la 25,87 lei |
| Orez Jasmin alb bio, 500 g | Jasmin, alb | Ecologic | 500 g | de la 14,99 lei |
| Orez basmati brun bio 500g Smart Organic | Basmati, integral (brun) | Ecologic | 500 g | de la 19,98 lei |
| Orez alb Risotto, eco - 500 g | Risotto, bob rotund, alb | Ecologic | 500 g | de la 19,79 lei |
Cum am ales?
Nu am făcut teste de laborator și nici degustări: citim ce declară fiecare producător în fișa publicată de magazin și o punem lângă prețul viu. Fiecare etichetă din selecție este un rol bazat pe aceste fapte.
- Preț pe kilogram - Calculat din gramajul din titlu și prețul viu al magazinului. Criteriul principal la același soi.
- Soiul și gradul de decorticare declarate - Basmati, jasmin, arborio, bob lung/rotund, alb sau integral: din titlul produsului, nu din marcă.
- Certificare ecologică - Preferăm orezul certificat bio când prețul pe kilogram este apropiat; certificarea o luăm din fișa magazinului.
- Disponibil în mai multe magazine - Orezul vândut și la Biomag, și la Vegis are un preț verificabil și un link „compară prețurile” pe pagina lui.
Un produs care dispare din catalogul magazinului dispare și din această listă, și nu îl înlocuim niciodată cu unul asemănător fără să-i citim fișa.
Întrebări frecvente
Care este cel mai bun orez pentru gătit zilnic?
Orezul alb bio cu bob lung prefiert Pronat 500 g (Vegis, Biomag) pentru garnituri rapide sau orezul integral cu bob lung Dennree 1 kg (Vegis, Biomag) pentru cine vrea cereale integrale; ambele sunt la cel mai mic preț pe kilogram din categoria lor.
Basmati sau jasmin?
Basmati are bob mai lung, aromă de nucă și rămâne separat, potrivit pentru bucătăria indiană și pilaf; jasmin este ușor lipicios și parfumat, potrivit pentru bucătăria thailandeză. Pronat Jasmin alb 500 g (Biomag, Vegis) este cel mai ieftin jasmin din tabel, Smart Organic basmati brun 500 g cel mai ieftin basmati.
Merită orezul bio?
Orezul este o cultură cu multe tratamente în agricultura convențională, deci certificarea ecologică are sens; în magazinele partenere aproape tot orezul este bio, la 20-45 lei kilogramul, comparabil cu orezul de supermarket de calitate similară.
Cum a fost făcută această selecție?
Citind fișele de produs publicate de magazinele partenere (soi, alb sau integral, gramaj, certificare) și comparându-le cu prețul pe kilogram viu. Nu am gătit și nu am degustat orezul într-un test: etichetele sunt roluri bazate pe fapte declarate.
Vrei să înțelegi categoria înainte să alegi? Citește ghidurile noastre:
Date asociate pe listacumparaturi.ro
Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.
Vrei să vezi toate produsele?
Comparația completă listează cele 82 produse de tip orez din magazinele noastre, cu prețul pe kg.
Surse
- Regulamentul (UE) 1308/2013 - standardele pentru orez (anexa II partea I)
- Orez basmati, crud - valori nutriționale pe listacumparaturi.ro
- Fișele de produs publicate de magazinele partenere (3 magazine) - datele declarate de fiecare producător, citite live din catalog.
- Toate sursele de date ale listacumparaturi.ro
