Orez: comparație de prețuri pe kilogram
Comparăm 82 produse de tip orez vândute în 3 magazine partenere, de la 9,09 lei. Orezul diferă după soi (basmati, jasmin, arborio pentru risotto, bob lung sau rotund) și după grad de decorticare (alb sau integral), iar la același soi diferența dintre pachete stă în certificarea bio și în prețul pe kilogram.
Orezul se alege după rețetă: bob lung (basmati, jasmin) rămâne separat și pufos, bob rotund (arborio, carnaroli, orez de lapte) eliberează amidon și devine cremos, iar orezul integral păstrează tărâța și germenul, deci mai multe fibre și un timp de fierbere dublu. Orezul prefiert (parboiled) este tratat cu abur înainte de decorticare și nu se lipește.
Tabelul citește live toate pachetele de orez din magazinele partenere (Vegis, Biomag, Prăvălia Noastră), excluzând băuturile de orez, turtele, făina și pastele din orez, și calculează prețul pe kilogram din gramajul scris în titlu. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin.
Cel mai bun orez 2026: selecția noastră
5 produse alese după ce declară producătorul și după preț, cu fișă comparată și întrebări frecvente.
Toate produsele de tip orez din magazinele noastre (primele 30 din 82)
Un rând pentru fiecare produs (același cod de bare în mai multe magazine apare o singură dată, cu magazinul cel mai ieftin). Întâi cele vândute în mai multe magazine, apoi după prețul pe kg când ambalajul îl indică.
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 9,88 lei
- Per kg
- 19,76 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 25,87 lei
- Per kg
- 25,87 lei/kg
- Minim 30 de zile
- 25,31 lei
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 31,00 lei
- Per kg
- 31,00 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 31,93 lei
- Per kg
- 31,93 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 18,00 lei
- Per kg
- 36,00 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 18,66 lei
- Per kg
- 37,32 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 18,80 lei
- Per kg
- 37,60 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 19,98 lei
- Per kg
- 39,96 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 20,04 lei
- Per kg
- 40,08 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 21,45 lei
- Per kg
- 42,90 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 21,55 lei
- Per kg
- 43,10 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 21,94 lei
- Per kg
- 43,88 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 22,67 lei
- Per kg
- 45,34 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 22,76 lei
- Per kg
- 45,52 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 22,76 lei
- Per kg
- 45,52 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 23,55 lei
- Per kg
- 47,10 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 25,63 lei
- Per kg
- 51,26 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 26,15 lei
- Per kg
- 52,30 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 26,31 lei
- Per kg
- 52,62 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 26,31 lei
- Per kg
- 52,62 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 26,38 lei
- Per kg
- 52,76 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 26,38 lei
- Per kg
- 52,76 lei/kg
| # | Produs | Magazin | Preț | Per kg | Min. 30 z | Cumpără |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Orez alb bio cu bob lung, prefiert, 500 g Pronat Foil Pack | 2 magazine | de la 9,88 lei | 19,76 lei/kg | - | Vezi |
| 2 | Orez integral cu bob lung, eco - 1 kg Dennree | 2 magazine | de la 25,87 lei | 25,87 lei/kg | 25,31 lei | Vezi |
| 3 | Orez Jasmin alb bio, 500 g Pronat Foil Pack | 2 magazine | de la 14,99 lei | 29,98 lei/kg | - | Vezi |
| 4 | Orez alb cu bob rotund, eco - 1 kg Dennree | 2 magazine | de la 31,00 lei | 31,00 lei/kg | - | Vezi |
| 5 | Orez integral cu bob rotund , eco - 1 kg Dennree | 2 magazine | de la 31,93 lei | 31,93 lei/kg | - | Vezi |
| 6 | Orez alb pentru lapte, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 18,00 lei | 36,00 lei/kg | - | Vezi |
| 7 | Orez integral bob lung bio 500g Biona Biona | 2 magazine | de la 18,66 lei | 37,32 lei/kg | - | Vezi |
| 8 | Orez brun bob rotund bio 500g Green Organics GreenOrganics | 2 magazine | de la 18,80 lei | 37,60 lei/kg | - | Vezi |
| 9 | Orez alb Risotto, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 19,79 lei | 39,58 lei/kg | - | Vezi |
| 10 | Orez basmati brun bio 500g Smart Organic Smart Organic | 2 magazine | de la 19,98 lei | 39,96 lei/kg | - | Vezi |
| 11 | Orez alb pentru lapte Demeter, eco - 500 g Spielberger | 2 magazine | de la 20,04 lei | 40,08 lei/kg | - | Vezi |
| 12 | ECO/BIO Orez pentru sushi 300g Pronat | 2 magazine | de la 12,50 lei | 41,67 lei/kg | - | Vezi |
| 13 | Orez jasmin integral cu bob lung, eco - 500 g Rapunzel | 2 magazine | de la 21,45 lei | 42,90 lei/kg | - | Vezi |
| 14 | Orez integral cu bob rotund Demeter, eco - 500 g Spielberger | 2 magazine | de la 21,55 lei | 43,10 lei/kg | - | Vezi |
| 15 | OREZ ALB BASMATI BIO, 500G Pronat Foil Pack | 2 magazine | de la 21,90 lei | 43,80 lei/kg | - | Vezi |
| 16 | Orez basmati alb, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 21,94 lei | 43,88 lei/kg | - | Vezi |
| 17 | Orez basmati integral, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 21,94 lei | 43,88 lei/kg | - | Vezi |
| 18 | Orez basmati alb bio 500g Smart Organic Smart Organic | 2 magazine | de la 22,67 lei | 45,34 lei/kg | - | Vezi |
| 19 | Orez alb cu bob lung Demeter, eco - 500 g Spielberger | 2 magazine | de la 22,76 lei | 45,52 lei/kg | - | Vezi |
| 20 | Orez Jasmin alb, eco - 500 g Spielberger | 2 magazine | de la 22,76 lei | 45,52 lei/kg | - | Vezi |
| 21 | Orez Risotto Ribe alb, eco - 500 g Spielberger | 2 magazine | de la 22,76 lei | 45,52 lei/kg | - | Vezi |
| 22 | Orez alb pentru orez cu lapte bio 500g Biona Biona | 2 magazine | de la 23,55 lei | 47,10 lei/kg | - | Vezi |
| 23 | Orez rosu Bio, 250gr Pronat Zipp Pack | 2 magazine | de la 12,53 lei | 50,12 lei/kg | - | Vezi |
| 24 | Orez basmati integral Demeter, eco - 500 g Spielberger | 2 magazine | de la 25,63 lei | 51,26 lei/kg | - | Vezi |
| 25 | Risotto orez brun, bio, 500g, Biona Biona | 2 magazine | de la 26,15 lei | 52,30 lei/kg | - | Vezi |
| 26 | Orez cu bob lung în punga de gătit 4x2 porții, eco - 500 g Davert | 2 magazine | de la 26,31 lei | 52,62 lei/kg | - | Vezi |
| 27 | Orez cu bob rotund alb pentru lapte, eco - 500 g Davert | 2 magazine | de la 26,31 lei | 52,62 lei/kg | - | Vezi |
| 28 | Orez alb Risotto, eco - 500 g Rapunzel | 2 magazine | de la 26,38 lei | 52,76 lei/kg | - | Vezi |
| 29 | Orez de lapte cu bob rotund alb, eco - 500 g Rapunzel | 2 magazine | de la 26,38 lei | 52,76 lei/kg | - | Vezi |
| 30 | Orez integral Risotto, eco - 500 g Rapunzel | 2 magazine | de la 26,38 lei | 52,76 lei/kg | - | Vezi |
Vezi toată categoria Cereale, făinuri și musli
* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia; ordinea din tabel nu este un punctaj.
Ce diferență este între orezul ieftin și cel scump?
Orezul alb prefiert Pronat de 500 g (Biomag, Vegis) este sub 20 lei kilogramul, orezul integral cu bob lung Dennree de 1 kg la 26 lei, basmati brun Smart Organic la 40 lei, iar orezul negru, roșu sau sălbatic urcă la 80-300 lei kilogramul pentru că sunt soiuri rare, cu recolte mici.
La același soi, diferența de preț vine din certificarea ecologică (aproape tot ce vând magazinele partenere este bio) și din gramaj: pachetul de 1 kg este cu 15-25 % mai ieftin pe kilogram decât cel de 500 g al aceluiași producător.
Orez alb sau orez integral?
Integralul are de trei-patru ori mai multe fibre, mai mult magneziu și un indice glicemic mai mic, dar fierbe 35-45 de minute și are gust de nucă. Albul fierbe în 10-15 minute și este neutru. Ghidurile alimentare recomandă cereale integrale de cel puțin jumătate din porțiile de cereale, iar orezul integral cu bob lung este cea mai simplă înlocuire.
În tabel, coloana utilă este prețul pe kilogram: orezul basmati integral de 500 g la 22 lei costă aproape dublu față de orezul integral cu bob lung de 1 kg la 26 lei.
Întrebări frecvente
Care orez este cel mai ieftin pe kilogram în magazinele noastre?
Orezul alb bio cu bob lung prefiert Pronat 500 g (Vegis, Biomag) la sub 20 lei kilogramul, urmat de orezul integral cu bob lung Dennree 1 kg la 26 lei kilogramul. Orezul basmati bio pornește de la 40 lei kilogramul. Tabelul se actualizează cu fiecare import.
Ce înseamnă orez prefiert (parboiled)?
Orez tratat cu abur sub presiune înainte de decorticare: o parte din vitaminele din tărâță trec în bob, boabele rămân separate la fiert și nu se lipesc. Fierbe în 10-12 minute și este potrivit pentru pilaf și garnituri.
Cum aleg orezul pentru risotto?
Arborio sau carnaroli, cu bob rotund și mult amidon, marcate „pentru risotto” în titlu (Dennree, Rapunzel). Orezul cu bob lung nu dă cremozitate; orezul de lapte cu bob rotund merge, dar are bob mai mic.
Orezul integral trebuie înmuiat?
Nu este obligatoriu, dar 30 de minute de înmuiere scurtează fierberea de la 40 la 30 de minute și îmbunătățesc textura. Se fierbe în de două ori și jumătate volumul de apă, cu capac.
Vrei să înțelegi categoria înainte să alegi? Citește ghidurile noastre:
Date asociate pe listacumparaturi.ro
Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.
Surse
- Regulamentul (UE) 1308/2013 - standardele pentru orez (anexa II partea I)
- Orez basmati, crud - valori nutriționale pe listacumparaturi.ro
- Fișele de produs publicate de magazinele partenere (3 magazine) - datele declarate de fiecare producător, citite live din catalog.
- Toate sursele de date ale listacumparaturi.ro
