Cele mai bune paste integrale 2026
Am ales 5 dintre cele 64 produse de tip paste integrale vândute în 3 magazine partenere, de la 9,63 lei. Pentru majoritatea, cele mai bune paste integrale sunt cele din grâu dur integral bio în pachet de 500 g sau 1 kg, la sub 25 lei kilogramul. Spelta și secara costă cu 50-70 % mai mult pentru gust, iar pastele din orez integral sunt varianta fără gluten.
Selecția noastră de paste integrale
1. Cel mai mic preț pe kilogram, pachet de 1 kgLinguine din grâu dur integral, eco - 1 kg
2 magazine
de la 19,31 lei la 2 magazine · 19,31 lei/kg
Linguine din grâu dur integral Dennree 1 kg se vinde la Biomag și Vegis la sub 20 lei kilogramul, cel mai mic preț pe kilogram din tabel. Un singur ingredient declarat, făină integrală de grâu dur bio; pachetul de 1 kg acoperă patru-cinci mese de familie.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
2. Fusilli de 500 g la 20 lei kilogramul, în două magazineFusilli din grau dur integral bio 500g Green Organics
2 magazine
de la 9,96 lei la 2 magazine · 19,92 lei/kg
Fusilli din grâu dur integral bio Green Organics 500 g costă 10 lei la Biomag și Vegis, adică 20 lei kilogramul, la egalitate cu cele mai ieftine pachete de 500 g din tabel. Forma de fusilli ține sosurile groase; făina integrală de grâu dur este singurul ingredient.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
3. Spaghetti integrale de la un producător cu certificare Demeter/bioSpaghetti integrale, eco - 500 g
2 magazine
de la 12,70 lei la 2 magazine · 25,40 lei/kg
Spaghetti integrale Rapunzel 500 g se vând la Biomag și Vegis la 25 lei kilogramul; Rapunzel declară grâu dur integral din agricultură ecologică și trefilare lentă. Alegerea pentru cine vrea o marcă cu lanț controlat la câțiva lei peste minimul tabelului.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
4. Penne din secară integrală, gust intensPenne din secara integrala bio 400g Bio Planet
2 magazine
de la 12,33 lei la 2 magazine · 30,83 lei/kg
Penne din secară integrală bio Bio Planet 400 g se vând la Biomag și Vegis la 31 lei kilogramul, cel mai mic preț pentru o pastă integrală dintr-o altă cereală decât grâul dur. Secara are gust mai intens și mai multe fibre declarate decât grâul; conține gluten.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
5. Spaghetti din spelta integralăSpaghetti din spelta integrala, eco - 500 g
2 magazine
de la 17,34 lei la 2 magazine · 34,68 lei/kg
Spaghetti din spelta integrală Dennree 500 g costă 17-18 lei la Biomag și Vegis, adică 35 lei kilogramul, cel mai mic preț pe kilogram pentru spelta din tabel. Spelta (alacul) este un grâu vechi cu gust ușor dulce; conține gluten, deci nu este pentru celiaci.
Vezi la BiomagCompară prețurilePreț verificat 28 septembrie
* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Etichetele sunt roluri bazate pe ce declară producătorul și pe prețul actual, nu punctaje dintr-un test. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia.
Fișa selecției: ce declară fiecare producător
- Cereala declarată
- Grâu dur integral, ecologic
- Gluten
- Conține gluten
- Ambalaj
- 1 kg
- Cereala declarată
- Grâu dur integral, ecologic
- Gluten
- Conține gluten
- Ambalaj
- 500 g
- Cereala declarată
- Grâu dur integral, ecologic
- Gluten
- Conține gluten
- Ambalaj
- 500 g
- Cereala declarată
- Secară integrală, ecologic
- Gluten
- Conține gluten
- Ambalaj
- 400 g
- Cereala declarată
- Spelta integrală, ecologic
- Gluten
- Conține gluten
- Ambalaj
- 500 g
| Produs | Cereala declarată | Gluten | Ambalaj | Preț |
|---|---|---|---|---|
| Linguine din grâu dur integral, eco - 1 kg | Grâu dur integral, ecologic | Conține gluten | 1 kg | de la 19,31 lei |
| Fusilli din grau dur integral bio 500g Green Organics | Grâu dur integral, ecologic | Conține gluten | 500 g | de la 9,96 lei |
| Spaghetti integrale, eco - 500 g | Grâu dur integral, ecologic | Conține gluten | 500 g | de la 12,70 lei |
| Penne din secara integrala bio 400g Bio Planet | Secară integrală, ecologic | Conține gluten | 400 g | de la 12,33 lei |
| Spaghetti din spelta integrala, eco - 500 g | Spelta integrală, ecologic | Conține gluten | 500 g | de la 17,34 lei |
Cum am ales?
Nu am făcut teste de laborator și nici degustări: citim ce declară fiecare producător în fișa publicată de magazin și o punem lângă prețul viu. Fiecare etichetă din selecție este un rol bazat pe aceste fapte.
- Preț pe kilogram - Calculat din gramajul din titlu și prețul viu al magazinului. Criteriul principal la aceeași cereală.
- Cereala declarată - Grâu dur integral, spelta, secară, emmer, orez integral: o luăm din titlul și fișa produsului, nu din marcă.
- Certificare ecologică - Aproape toate pastele integrale din magazinele partenere sunt bio; certificarea o luăm din fișa magazinului.
- Disponibil în mai multe magazine - Pastele vândute și la Biomag, și la Vegis au un preț verificabil și un link „compară prețurile” pe pagina lor.
Un produs care dispare din catalogul magazinului dispare și din această listă, și nu îl înlocuim niciodată cu unul asemănător fără să-i citim fișa.
Întrebări frecvente
Care sunt cele mai bune paste integrale pentru zi de zi?
Cele din grâu dur integral bio în pachet de 500 g-1 kg la sub 25 lei kilogramul: Linguine integrale 1 kg Dennree sau Fusilli integrale 500 g Green Organics, ambele vândute la Biomag și Vegis. Au gustul cel mai apropiat de pastele obișnuite și se gătesc la fel.
Merită pastele din spelta sau secară?
Pentru gust, da: spelta este mai dulce și mai fină, secara mai intensă. Nutrițional diferența față de grâul dur integral este mică, iar prețul pe kilogram este cu 50-70 % mai mare. Dacă vrei să încerci, Dennree spelta integrală 500 g (Biomag, Vegis) este cea mai ieftină din tabel.
Ce paste integrale sunt fără gluten?
Cele din orez integral (Felicia, Amisa) sau hrișcă integrală, marcate „fără gluten” în titlu. Sunt mai scumpe pe kilogram și se fierb mai scurt; au gust neutru și textura ține bine cu sos.
Cum a fost făcută această selecție?
Citind fișele de produs publicate de magazinele partenere (cereală, gramaj, certificare, mențiunea fără gluten) și comparându-le cu prețul pe kilogram viu. Nu am gătit și nu am degustat pastele într-un test: etichetele sunt roluri bazate pe fapte declarate.
Vrei să înțelegi categoria înainte să alegi? Citește ghidurile noastre:
Date asociate pe listacumparaturi.ro
Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.
Vrei să vezi toate produsele?
Comparația completă listează cele 64 produse de tip paste integrale din magazinele noastre, cu prețul pe kg.
Surse
- Regulamentul (UE) 1169/2011 privind informarea consumatorilor cu privire la produsele alimentare
- Paste integrale, crude - valori nutriționale pe listacumparaturi.ro
- Fișele de produs publicate de magazinele partenere (3 magazine) - datele declarate de fiecare producător, citite live din catalog.
- Toate sursele de date ale listacumparaturi.ro
