Paste integrale: comparație de prețuri pe kilogram
Comparăm 64 produse de tip paste integrale vândute în 3 magazine partenere, de la 9,63 lei. Pastele integrale sunt făcute din făină de grâu dur, spelta, secară sau orez cu tot bobul măcinat, așa că aduc de două-trei ori mai multe fibre decât pastele albe; diferența dintre pachete stă în cereală, în certificarea ecologică și, mai ales, în prețul pe kilogram.
Pastele integrale se fac din făină în care bobul este măcinat întreg, cu tărâțe și germen: de aici fibrele (6-8 g la 100 g față de 2-3 g la pastele albe), gustul mai intens și culoarea mai închisă. Pe rafturile magazinelor bio găsești paste integrale din grâu dur, spelta (alac), secară, emmer și, pentru cine evită glutenul, din orez sau hrișcă integrală.
Tabelul citește live toate pastele integrale din magazinele partenere (Vegis, Biomag, Prăvălia Noastră), excluzând sosurile, pastele proaspete și semipreparatele, și calculează prețul pe kilogram din gramajul scris în titlu. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin.
Cele mai bune paste integrale 2026: selecția noastră
5 produse alese după ce declară producătorul și după preț, cu fișă comparată și întrebări frecvente.
Toate produsele de tip paste integrale din magazinele noastre (primele 30 din 64)
Un rând pentru fiecare produs (același cod de bare în mai multe magazine apare o singură dată, cu magazinul cel mai ieftin). Întâi cele vândute în mai multe magazine, apoi după prețul pe kg când ambalajul îl indică.
- Magazin
- 3 magazine
- Preț
- de la 14,50 lei
- Per kg
- 58,00 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 19,31 lei
- Per kg
- 19,31 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 9,72 lei
- Per kg
- 19,44 lei/kg
- Minim 30 de zile
- 9,51 lei
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 9,96 lei
- Per kg
- 19,92 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 9,96 lei
- Per kg
- 19,92 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 10,10 lei
- Per kg
- 20,20 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 10,10 lei
- Per kg
- 20,20 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 10,10 lei
- Per kg
- 20,20 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 12,70 lei
- Per kg
- 25,40 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 12,33 lei
- Per kg
- 30,83 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 12,33 lei
- Per kg
- 30,83 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 16,08 lei
- Per kg
- 32,16 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 16,08 lei
- Per kg
- 32,16 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 16,61 lei
- Per kg
- 33,22 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 17,34 lei
- Per kg
- 34,68 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 17,34 lei
- Per kg
- 34,68 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 17,34 lei
- Per kg
- 34,68 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 9,63 lei
- Per kg
- 38,52 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 19,90 lei
- Per kg
- 39,80 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 20,87 lei
- Per kg
- 41,74 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 21,49 lei
- Per kg
- 42,98 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 21,49 lei
- Per kg
- 42,98 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 23,75 lei
- Per kg
- 47,50 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 23,91 lei
- Per kg
- 47,82 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 26,40 lei
- Per kg
- 52,80 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 26,40 lei
- Per kg
- 52,80 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 14,69 lei
- Per kg
- 58,76 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 16,00 lei
- Per kg
- 64,00 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 16,71 lei
- Per kg
- 66,84 lei/kg
- Magazin
- 2 magazine
- Preț
- de la 34,84 lei
- Per kg
- 69,68 lei/kg
| # | Produs | Magazin | Preț | Per kg | Min. 30 z | Cumpără |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Spaghete din Orez Integral Ecologice/Bio 250g FELICIA | 3 magazine | de la 14,50 lei | 58,00 lei/kg | - | Vezi |
| 2 | Linguine din grâu dur integral, eco - 1 kg Dennree | 2 magazine | de la 19,31 lei | 19,31 lei/kg | - | Vezi |
| 3 | Melci (Paste) din Grau Integral Ecologici/Bio 500g DENNREE | 2 magazine | de la 9,72 lei | 19,44 lei/kg | 9,51 lei | Vezi |
| 4 | ECO/BIO Penne rigate din grâu dur integral, 500g Bazar Bio | 2 magazine | de la 9,96 lei | 19,92 lei/kg | - | Vezi |
| 5 | Fusilli din grau dur integral bio 500g Green Organics GreenOrganics | 2 magazine | de la 9,96 lei | 19,92 lei/kg | - | Vezi |
| 6 | Fusilli din grau dur integrale, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 10,10 lei | 20,20 lei/kg | - | Vezi |
| 7 | Penne din grau dur integral, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 10,10 lei | 20,20 lei/kg | - | Vezi |
| 8 | Spaghetti din grau dur integrale, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 10,10 lei | 20,20 lei/kg | - | Vezi |
| 9 | Spaghetti integrale, eco - 500 g Rapunzel | 2 magazine | de la 12,70 lei | 25,40 lei/kg | - | Vezi |
| 10 | Fusilli din secara integrala bio 400g Bio Planet Bio Planet | 2 magazine | de la 12,33 lei | 30,83 lei/kg | - | Vezi |
| 11 | Penne din secara integrala bio 400g Bio Planet Bio Planet | 2 magazine | de la 12,33 lei | 30,83 lei/kg | - | Vezi |
| 12 | Fusilli din grau integral bio 500g Biona Biona | 2 magazine | de la 16,08 lei | 32,16 lei/kg | - | Vezi |
| 13 | Penne din grau integral bio 500g Biona Biona | 2 magazine | de la 16,08 lei | 32,16 lei/kg | - | Vezi |
| 14 | Spaghetti integrale din grau dur bio 500g Biona Biona | 2 magazine | de la 16,61 lei | 33,22 lei/kg | - | Vezi |
| 15 | Fusilli din spelta integrala, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 17,34 lei | 34,68 lei/kg | - | Vezi |
| 16 | Penne de spelta integrala, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 17,34 lei | 34,68 lei/kg | - | Vezi |
| 17 | Spaghetti din spelta integrala, eco - 500 g Dennree | 2 magazine | de la 17,34 lei | 34,68 lei/kg | - | Vezi |
| 18 | Fidea de supa integrala, eco - 250 g Rapunzel | 2 magazine | de la 9,63 lei | 38,52 lei/kg | - | Vezi |
| 19 | Spaghetti integrale spelta - 500g ECO La Bio Idea | 2 magazine | de la 19,90 lei | 39,80 lei/kg | - | Vezi |
| 20 | Spaghetti din grau spelta integral bio 500g Biona Biona | 2 magazine | de la 20,87 lei | 41,74 lei/kg | - | Vezi |
| 21 | Fusilli din grau spelta integral bio 500g Biona Biona | 2 magazine | de la 21,49 lei | 42,98 lei/kg | - | Vezi |
| 22 | Penne din grau spelta integral bio 500g Biona Biona | 2 magazine | de la 21,49 lei | 42,98 lei/kg | - | Vezi |
| 23 | Spaghetti emmer integrale, eco - 500 g Rapunzel | 2 magazine | de la 23,75 lei | 47,50 lei/kg | - | Vezi |
| 24 | Spirelli emmer integrale, eco - 500 g Rapunzel | 2 magazine | de la 23,91 lei | 47,82 lei/kg | - | Vezi |
| 25 | Fusilli din orez integral bio 500g Amisa Amisa | 2 magazine | de la 26,40 lei | 52,80 lei/kg | - | Vezi |
| 26 | Penne din orez integral bio 500g Amisa Amisa | 2 magazine | de la 26,40 lei | 52,80 lei/kg | - | Vezi |
| 27 | Paste casarecce din orez integral bio 250g Marchesato Marchesato | 2 magazine | de la 14,69 lei | 58,76 lei/kg | - | Vezi |
| 28 | FARFALLE BIO DIN OREZ INTEGRAL 250G Felicia Felicia | 2 magazine | de la 16,00 lei | 64,00 lei/kg | - | Vezi |
| 29 | ECO/BIO Fusilli din orez integral cu spirulina 250gr Felicia | 2 magazine | de la 16,71 lei | 66,84 lei/kg | - | Vezi |
| 30 | Spaghete din Hrisca Integrala Ecologice/Bio 500g AMISA | 2 magazine | de la 34,84 lei | 69,68 lei/kg | - | Vezi |
Vezi toată categoria Paste și panificație
* Linkuri afiliate: putem primi un comision la cumpărare, fără cost suplimentar pentru tine. Prețurile sunt cele din ultimul import al fiecărui magazin și pot varia; ordinea din tabel nu este un punctaj.
Ce diferență este între pastele integrale ieftine și cele scumpe?
Pastele din grâu dur integral bio (Dennree, Green Organics, Rapunzel) costă 19-26 lei kilogramul la pachetul de 500 g și sub 20 lei la cel de 1 kg. Spelta integrală (Dennree) urcă la 35 lei kilogramul, secara (Bio Planet) la 31 lei, iar pastele fără gluten din orez integral (Felicia, Amisa) la 50-90 lei kilogramul, pentru că orezul integral este mai scump de procesat în paste care nu se rup la fiert.
La aceeași cereală, diferența de preț vine din marcă și din gramaj, nu din rețetă: lista de ingrediente este de obicei un singur rând, „făină integrală de grâu dur”. Merită citită doar mențiunea „bronz” (trefilare prin matriță de bronz, suprafață aspră care ține sosul), pe care unii producători italieni o declară.
Sunt pastele integrale mai sănătoase decât cele albe?
Au mai multe fibre, mai mult magneziu și fier și un indice glicemic ceva mai mic, la aceleași calorii pe 100 g uscate. Ghidurile alimentare europene recomandă înlocuirea cerealelor rafinate cu cele integrale; pastele sunt una dintre cele mai simple înlocuiri, pentru că se gătesc la fel.
În tabel, coloana utilă este prețul pe kilogram: un pachet de 250 g de paste din orez integral la 22 lei costă de patru ori mai mult pe kilogram decât un pachet de 1 kg de linguine integrale la 19 lei.
Întrebări frecvente
Care paste integrale sunt cele mai ieftine pe kilogram?
Pachetul de 1 kg de Linguine din grâu dur integral Dennree (Biomag și Vegis) este sub 20 lei kilogramul, iar pachetele de 500 g de Green Organics, Dennree și Bazar Bio sunt la 20 lei kilogramul. Pastele din spelta sau secară pornesc de la 31-35 lei kilogramul. Tabelul se actualizează cu fiecare import.
Cât timp se fierb pastele integrale?
Cu 1-2 minute mai mult decât cele albe cu aceeași formă, de obicei 9-12 minute; tărâța ține pasta mai fermă. Producătorul scrie timpul pe pachet, iar pastele din orez integral se fierb mai scurt și se clătesc.
Pastele din spelta sunt fără gluten?
Nu. Spelta (alacul) este un grâu vechi și conține gluten; la fel secara și emmerul. Fără gluten sunt doar pastele din orez, hrișcă, porumb sau leguminoase, marcate ca atare în titlu.
De ce sunt pastele integrale mai închise la culoare?
Din tărâța și germenul măcinate odată cu bobul. Culoarea și gustul ușor de nucă sunt semnul făinii integrale; pastele „semi-integrale” sau „cu fibre” sunt un amestec și nu intră în acest tabel dacă titlul nu spune „integral”.
Vrei să înțelegi categoria înainte să alegi? Citește ghidurile noastre:
Date asociate pe listacumparaturi.ro
Alimentele și nutrienții din baza noastră de date legați de această comparație, plus categoria din magazin.
Surse
- Regulamentul (UE) 1169/2011 privind informarea consumatorilor cu privire la produsele alimentare
- Paste integrale, crude - valori nutriționale pe listacumparaturi.ro
- Fișele de produs publicate de magazinele partenere (3 magazine) - datele declarate de fiecare producător, citite live din catalog.
- Toate sursele de date ale listacumparaturi.ro
